Meczet w Wilanowie

Marek Szydełko
23.11.2015

Okruchy islamu w Warszawie

W Warszawie mieszka na stałe ok. 11 tys. muzułmanów. Przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich, nieopodal centrum  handlowego Blue City, powstaje dla nich obszerny nowoczesny meczet, który połączony będzie z centrum kultury islamu. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów Warszawy i przysłowiowa „kość niezgody”.

Czy słusznie się obawiamy? Co tak naprawdę wiemy o tej kulturze? Czy mamy świadomość, że islam w swej wersji podstawowej jest religią pokoju?

Zanim powstanie nowy meczet, warto zajrzeć do jedynego istniejącego obecnie w Warszawie – w adaptowanej na cel modlitewny w roku 1993 prywatnej willi w Wilanowie, przy ul. Wiertniczej.
To nietypowy meczet, bo bez minaretu, który w zasadzie jest takim obiekcie nieodzowny. W krajach muzułmańskich z minaretów rezygnuje się tylko ze względów klimatycznych - nie wznosi się ich tam, gdzie często wieją silne wiatry. W Europie głos muezzina nawołującego 5 razy dziennie do modlitwy mógłby być dokuczliwy dla mieszkańców, którzy przyzwyczajeni są raczej do dżwięku dzwonów kościelnych. Ze względów "politycznych" w budowanym przy Blue City meczecie minaret został obniżony do połowy. W klasycznych meczetach minarety są bardzo wysokie, gdyż spełniają rolę dzwonnicy - nawołują do modlitwy, a głos muezzina powinien być słyszalny z odległości kilku kilometrów.
W meczecie przy Wiertniczej zachowane zostały natomiast inne zasady: podłoga wyłożona jest dywanami (dlatego, tak jak do innych meczetów przy wejściu na salę modłów należy zdjąc buty), w sali modłów znajdują się mihrab i minbar. Mihrab to ozdobna nisza  wyznaczająca kierunek Mekki - spełnia podobną rolę, jak w kościele chrześcijańskim ołtarz i absyda orientowane na Jerozolimę. Minbar pełni rolę kazalnicy, najczęściej wykonany jest z drewna i również zdobiony. W świątyni muzułmańskiej nie znajdziemy obrazów świętych. W islamie obowiązuje zakaz przedstawiania wizerunku Allacha i jego proroków ( co przekłada się też na niechęć ortodoksyjnych muzułmanów do fotografowania się). Obrazy świętych zastąpione są planszami z imieniem Allacha i z cytatami z Koranu, oczywiście w języku arabskim.


Warto wybrać się do meczetu w większej grupie i zarezerwować spotkanie z Imamem. W trakcie wizyty, będąc gośćmi Imama, można wówczas poznać założenia architektoniczne obowiązujące przy budowie meczetów, dowiedzieć się jakie są główne zasady religii islamskiej, uzyskać informacje o kulturze muzułmańskiej.

Jak się do tego zabrać dowiecie się pisząc maila na adres: turystyka.poczta@onet.eu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie