Kiedy najlepiej jechać do Zakopanego?

Andrzej Winnicki
05.09.2022

Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski, jest zadeptane, przaśne, zalane reklamową patologią i ma coraz mniej wspólnego z góralskim folklorem. Nadal jednak ma swój niepowtarzalny klimat, który szczególnie docenimy w wybranych okresach w roku. Planujesz wypad do Zakopanego, na przykład na weekend? Sprawdź, kiedy najlepiej się tam wybrać.

W październiku

Październik to świetny moment na odwiedzenie Zakopanego. Po wakacyjnych tłumach nie ma już śladu, a pogoda nadal potrafi pozytywnie zaskoczyć. To świetny czas dla osób, które kochają górskie wędrówki lub chcą podziwiać piękno Tatr z zakopiańskiej perspektywy. Góry mają już zachwycające, jesienne barwy i są o wiele bardziej urodziwe niż latem.

Wczesną wiosną

Wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia, to dobry czas na odwiedzenie Zakopanego dla osób, które jeżdżą na nartach, natomiast nie znoszą tłumów na stokach. Jest to również fajna propozycja dla turystów, którzy chcą nacieszyć oczy widokiem zakopiańskiej architektury, natomiast w sezonie nie mogą tego zrobić z powodu wszechobecnych ludzi.

We wrześniu

Wrzesień to taki miesiąc pośredni między październikiem a szczytem sezonu wakacyjnego. Jeśli obawiasz się, że w październiku będzie już deszczowo i chłodno, to polecamy właśnie wrzesień, kiedy to w Zakopanem robi się już luźno, a pogoda jest bardzo przyjemna – zwłaszcza na dłuższe wędrówki po górach.

Na początku czerwca

Podkreślamy, że chodzi o początek tego miesiąca, byle z pominięciem długiego weekendu czerwcowego! Na początku czerwca w Tatrach i samym Zakopanem nie będzie jeszcze bardzo tłoczno, a późnowiosenna przyroda gór potrafi zachwycić równie mocno jak jesienią. To dużo lepszy pomysł, niż przyjazd do Zakopanego w maju (niepewna pogoda), a już na pewno w długi weekend majowy (ekstremalne tłumy turystów).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie