Jeśli nie Zakopane, to? Polecane miejscowości na pobyt pod Tatrami

Krzysztof Jagielski
07.11.2023

Nie ma wątpliwości, że Zakopane jest najważniejszym i także najatrakcyjniejszym górskim kurortem w naszym kraju. Wiele osób ma już jednak dość tzw. magii Zakopanego, która coraz częściej objawia się chaosem, hałasem, pstrokacizną i tandetą. Na szczęście pobyt pod Tatrami wcale nie musi oznaczać zatrzymania się w zimowej stolicy Polski, dla której istnieje sporo alternatyw. Kilka szczególnie polecanych miejscowości omawiamy w naszym artykule.

Kościelisko

Sąsiadujące z Zakopanem Kościelisko jest o tyle dobrą lokalizacją, że można się z niego dostać do stolicy polskich Tatr nawet spacerem. Jednocześnie Kościelisko jest bardzo spokojną miejscowością, w której naprawdę da się odpocząć, zachwycając się przy tym widokami m.in. na Giewont czy całe Tatry Zachodnie.

Poronin

Przez wiele lat Poronin był traktowany jako „sypialnia” Zakopanego. Dziś wciąż ta miejscowość cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy chcą uniknąć zgiełku Zakopanego, a jednocześnie zapewnić sobie dogodny dojazd do stolicy Tatr, Kuźnic czy np. do słynnych term w Szaflarach.

Bukowina Tatrzańska

Tę miejscowość polecamy szczególnie fanom pięknych widoków. Bukowina Tatrzańska jest jedną z najwyżej położonych wsi w Polsce. Rozpościera się z niej zachwycająca panorama Tatr Wysokich (w tym słowackich). Wielką atrakcją Bukowiny jest również kompleks basenowy zasilany wodą termalną. Blisko stąd np. do Palenicy Białczańskiej, skąd startuje szlak do Morskiego Oka, do Doliny Chochołowskiej czy na Słowację.

Białka Tatrzańska

Białka to mekka narciarzy. W tej niewielkiej miejscowości działa jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w naszym kraju. Nie oznacza to natomiast, że Białka Tatrzańska stanowi alternatywę dla Zakopanego wyłącznie w okresie zimowym. Również latem czy jesienią jest tam bardzo urokliwie, a dogodny dojazd do stolicy polskich Tatr, Bukowiny Tatrzańskiej czy początków głównych szlaków górskich sprawia, że Białka może być dobrym punktem wypadowym do zwiedzania całego regionu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie