Jaskinie w Tatrach, które warto odwiedzić całą rodziną

Andrzej Winnicki
20.01.2021

Eksplorowanie jaskiń jest zaliczane do kategorii sportów ekstremalnych. Na szczęście w naszym kraju znajdzie się coś także dla mniej obeznanych turystów, nawet dzieci. Chcąc odwiedzić prawdziwą naturalną jaskinię całą rodziną, warto wybrać się w polskie Tatry. Które jaskinie są szczególnie godne polecenia? Sprawdzisz to w naszym poradniku.

Jaskinia Mroźna

Jest jedną z najsłynniejszych tatrzańskich jaskiń, a obecnie jest też w całości udostępniona dla masowej turystyki. Korytarze zostały oświetlone, dzięki czemu zwiedzanie jaskini jest bardzo bezpieczne i nie wiążę się z praktycznie żadnym ryzykiem. Można ją zwiedzać od kwietnia do października. Do 2022 roku jaskinia jest niestety nieczynna z powodu prowadzonych prac renowacyjnych.

Smocza Jama

Jaskinia, do której można się dostać wybierając się na wycieczkę do Wąwozu Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Nie jest szczególnie wymagająca, bo ma tylko 37 metrów długości i w zasadzie jest tunelem, który wznosi się na wysokość 16,5 metra. Można ją przejść w całości nawet z dziećmi, ale trzeba mieć ze sobą latarki.

Jaskinia ku Dziurze

Legenda głosi, że to właśnie w „Dziurze” ukrywał się ostatni tatrzański zbójnik Wojtek Mateja. Dziś jest to duża atrakcja turystyczna, dostępna również dla mniej wprawionych w eksplorowaniu jaskiń turystów. Otwór wejściowy jest dość szeroki (ma około 3 metrów) i wysoki (około 2 metry). Długość jaskini to 175 metrów.

Jaskinia Raptawicka

Aby się do niej dostać, trzeba przejść od Kir w kierunku Raptawickiej Turni. Wejście do jaskini znajduje się około 180 metrów powyżej koryta Potoku Kościeliskiego – jest dobrze oznakowane. Do jaskini można wejść bez przewodnika, ale to propozycja raczej dla rodzin ze starszymi dziećmi, bo już samo podejście jest dość wymagające, a otwór ma średnicę około 2 metrów. Trzeba mieć ze sobą latarki.

Jaskinia Mylna

Jedna z najchętniej odwiedzanych w polskich Tatrach, szczególnie lubiana przez rodziny, bo dość łatwa, a przy tym zapewniająca sporą dawkę adrenaliny. W jaskini znajdziemy wąskie korytarze, pochyłości, komory, są też odcinki, które trzeba pokonać na kolanach. Prze jaskinię prowadzi wytyczony szlak turystyczny – trzymając się go nie można się zgubić. Wejście znajduje się w Dolinie Kościeliskie. Trasa turystyczna mierzy łącznie około 300 metrów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie