Jak uniknąć „paragonów grozy” podczas wakacji w Polsce?

Piotr Kowalczyk
31.07.2023

Słynne „paragony grozy” od kilku lat zalewają portale internetowe w naszym kraju. Przesyłają je czytelnicy oburzeni cenami w kurortach turystycznych. Gofry za 50 zł, obiad w smażalni ryb za 300 zł czy lody z automatu za 15 zł – to tylko kilka przykładów. Jak uniknąć podobnych historii podczas wakacji w Polsce? Oto podstawowe wskazówki.

Omijaj przybytki przy głównych trasach spacerowych

Podczas wakacyjnego wyjazdu warto oddzielić miejsca, w których spacerujemy od tych, gdzie planujemy coś zjeść. Wybierając się na obiad czy kolację omijaj szerokim łukiem restauracje, bary i budki zlokalizowane tuż przy głównych trasach spacerowych, obleganych przez turystów. Tam będzie najdrożej.

Nie daj się ponosić emocjom

To naturalne, że wakacyjny czas sprzyja nierozsądnemu wydawaniu pieniędzy. Nie ma też co przesadzać i liczyć każdej złotówki, natomiast dobrze będzie zachować trzeźwość umysłu i nie ulegać łakomstwu – na przykład ochocie na gofra, gdy za chwilę planujemy iść na obiad.

Uważaj na dzieci!

Dzieci potrafią „wyssać” pieniądze z wakacyjnego budżetu, ponieważ stale mają na coś ochotę i po prostu wymuszają kupowanie przekąsek na rodzicach. Pilnuj swojego dziecka, odciągaj jego uwagę od budek z lodami czy goframi, a także nie zabieraj go w miejsca, w których roi się od straganów z chińską tandetą.

Spędzaj czas aktywnie

Im więcej czasu podczas wakacji spędzisz aktywnie, tym mniejsze zagrożenie dla Twojego budżetu. Przykładowo: wybierając się na urlop w Tatry warto codziennie rano wychodzić na szlak i wracać na kwaterę późnym popołudniem czy wieczorem. W ten sposób nie będzie Cię kusiło, aby spacerować bez celu po Krupówkach i wydawać pieniądze z nudów.

Zawsze dokładnie ustal cenę przed dokonaniem zakupu

To ważne, aby wiedzieć, ile i za co właściwie płacimy. Unikaj miejsc, które nie wywieszają cennika lub jest ona tak zagmatwany, że trudno się zorientować, co ile kosztuje. Zamawiając rybę w smażalni zawsze ustal gramaturę danego filetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie