Horrendalnie drogie wakacje w Polsce? Są na to sposoby

Maciej Piwowski
27.06.2022

Aż ponad połowa Polaków deklaruje, że nie stać ich na wakacje. Te w 2022 roku rzeczywiście będą bardzo drogie – i to niezależnie od tego, gdzie ostatecznie je spędzimy. Drożyzna panuje na całym świecie i oczywiście nie ominęła również naszego kraju. Wakacje w Polsce mogą być opcją tylko dla zamożnych, natomiast istnieją sposoby, aby odpocząć nawet dysponując mocno ograniczonym budżetem urlopowym. Najlepsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Postaw na komunikację zbiorową

W tym roku gros budżetu wakacyjnego „zjedzą” nam koszty dojazdu. Mamy rekordowo drogie paliwa, dlatego jeśli tylko możesz, to postaw na dowolny środek komunikacji zbiorowej: autobus, pociąg, a nawet samolot (tak, to może się opłacać).

Wybierz pokój z aneksem kuchennym

Tutaj oczywiście pijemy do tego, że aneks kuchenny umożliwia nam samodzielne przyrządzanie posiłków, w tym śniadań i obiadów. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy na wizytach w restauracji. Nie jest to idealna opcja (zawsze ktoś będzie musiał gotować), natomiast skoro ma być taniej, to jest to jedno z najlepszych rozwiązań.

Rozważ opcję pobytu z pełnym wyżywieniem

Paradoksalnie sposobem na tanie wakacje w Polsce może być wykupienie pobytu w pensjonacie czy w hotelu z pełnym wyżywieniem. Gdy weźmiemy pod uwagę bardzo wysokie ceny w restauracjach, to może się okazać, że taka opcja rzeczywiście się opłaca.

Wybieraj znane kurorty

To może być zaskoczenie, ponieważ powszechnie uważa się, że te znane kurorty – jak Sopot czy Zakopane – są najdroższe. Tymczasem tak być wcale nie musi. Pamiętajmy o zasadzie konkurencji: im więcej restauracji, barów, lodziarni etc., tym większa szansa na znalezienie dobrych cen. Jest o to znacznie trudniej w małych miejscowościach, w których często panują zmowy cenowe lub monopol jednego przedsiębiorcy.

Korzystaj z darmowych lub tanich atrakcji

W każdej miejscowości turystycznej można znaleźć atrakcje, za które nie trzeba płacić lub kosztują dosłownie kilka-kilkanaście złotych. Nad morzem darmowa jest plaża i kąpiele w Bałtyku. W górach można aktywnie spędzić czas na szlakach i w ten sposób uniknąć wydawania pieniędzy na głupoty. Opracuj własną mapę darmowych i tanich atrakcji w miejscu, do którego planujesz się wybrać na tegoroczne wakacje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie