Gdzie wybrać się na weekend w Małopolsce?

Andrzej Winnicki
02.12.2021

Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w naszym kraju. Co roku odwiedza ją nawet kilka milionów podróżnych. Małopolska to świetny kierunek na krótki, na przykład weekendowy wypad – czy to w pojedynkę, z partnerem czy z całą rodziną. Kilka sprawdzonych destynacji w tym regionie prezentujemy w naszym poradniku.

Ojcowski Park Narodowy

Niech nie zmyli Cię informacja, że jest to najmniejszy park narodowy w naszym kraju. Naprawdę jest to miejsce godne odwiedzenia, które można eksplorować nawet przez kilka dni i w ogóle się nie nudzić. Idealnie nadaje się na wędrówki piesze czy wycieczki rowerowe. Na terenie parku znajdziesz m.in. imponujące formacje skalne, w tym słyną Maczugę Herkulesa. To także gratka dla fanów zwiedzania jaskiń, który w Ojcowskim Parku Narodowym nie brakuje.

Kopalnia soli w Wieliczce

Jedna z najstarszych, a na pewno najlepiej zachowanych kopalni soli na świecie, która stanowi turystyczną perełkę Małopolski. Nieprzypadkowo została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizytę w kopalni szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi, dla których możliwość zjazdu górniczą windą głęboko pod ziemię jest ogromną atrakcją. Ciekawostka: w kopalni można spędzić noc!

Muszyna

Wciąż nieodkryta perła Małopolski, która pod względem popularności pozostaje daleko w tyle za Krakowem, Nowym i Starym Sączem czy tym bardziej Zakopanem. Muszyna jest bajecznie położoną miejscowością w Beskidzie Sądeckim, której wielką atrakcją są świetnie zachowane drewniane cerkwie – jedna z nich została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kraków

Trudno byłoby pominąć to miasto w rankingu idealnych destynacji na weekend w Małopolsce. Kraków to zdecydowanie najchętniej odwiedzane miasto w Polsce przez rodzimych i zagranicznych turystów – wystarczy wspomnieć, że każdego roku (poza okresem pandemii) przyjeżdżało tutaj nawet 14 milionów podróżnych. Krakowa nie trzeba chyba szeroko przedstawiać – dawna stolica Polski, królewskie miasto o wielowiekowej historii i niesamowitym klimacie. Polecamy na weekend i dłużej.

Zakopane i okolice

Na koniec wybierzmy się jeszcze w Tatry, a konkretnie do Zakopanego, które jest bardzo dobrą bazą wypadową na piesze wędrówki. Jeśli lubisz spędzać wolny czas aktywnie, to weekend w Tatrach zawsze będzie odpowiednim wyborem, zwłaszcza poza sezonem, gdy turystów jest mniej, a szlaki nie są tak oblegane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie