Gdańskie parki, czyli gdzie zaczerpnąć świeżego powietrza

Marek Szydełko
08.09.2015

Gdańsk to świetne miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Oferuje mnóstwo ścieżek rowerowych, punktów rekreacyjnych czy wreszcie czystych i zadbanych plaż. Jednak trzeba pamiętać, że Gdańsk to nie tylko morze i biały piasek, ale też cała masa parków i terenów zielonych. Sprawdźmy zatem, gdzie można tu odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Park Jelitkowski

To bardzo atrakcyjne miejsce na mapie Gdańska. Jelitkowo chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści i to bez względu na porę roku. Znajdą tu piękne plaże, pas chronionych wydm, ścieżki rowerowe i.. nadmorski park.

Park Jelitkowski znajduje się w obszarze ujścia Potoku Oliwskiego do Bałtyku. W 1907 roku zbudowano tu Dom Zdrojowy, a później łazienki i molo. Dodatkowo nowe połączenie tramwajowe z centrum Gdańska sprawiło, że Jelitkowo stało się popularne wśród turystów i mieszkańców.

W czasie II wojny światowej molo i łazienki zostały jednak zniszczone, a ocalał jedynie Park z pięknymi terenami rekreacyjnymi dla spacerujących. To miejsce do dziś pozwala poczuć nadmorski, urokliwy charakter  miasta.

Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera

Z Jelitkowa niedaleko jest do Brzeźna, w którym także znajduje się urokliwy, nadmorski park. Nosi on imię na cześć lekarza wojsk napoleońskich Jana Jerzego Haffnera, który namówił francuskiego gubernatora do zbudowania pierwszego kąpieliska w Gdańsku.

Dziś po parku spacerują mieszkańcy i turyści. Ci bardziej zainteresowani historią mogą tu zobaczyć resztki dawnych pruskich fortyfikacji, a wszyscy obowiązkowo powinni wybrać się na 130-metrowe molo, które malowniczo wbija się w Bałtyk.

W samym Parku Brzeźnieńskim jest blisko 5000 drzew, a wśród nich znajdują się: olsza szara i czarna, jesion, wierzba biała, sosna, klon, jawor, brzoza brodawkowata i wiąz. Są też ławeczki, na których można odpocząć w cieniu drzew. 

Park połączony jest z jedną z najładniejszych plaż w Trójmieście, która wielokrotnie była nagradzana  międzynarodowymi i polskimi nagrodami (m. in. Błękitna Flaga).

Park Prezydenta Ronalda Reagana

Park noszący imię prezydenta Stanów Zjednoczonych , znajdujący się w dzielnicy Przymorze Wielkie, jest najmłodszym w Gdańsku. To jednocześnie jeden z trzech nadmorskich parków miasta - oprócz Parku Jelitkowskiego i Brzeźnieńskiego. 

To piękne i urokliwe miejsce, w którym turyści i mieszkańcy lubią spędzać wolne popołudnia. Znajdziemy tu alejki spacerowe, stawy wodne, drewniane kładki, ławki, na których można odpocząć, a dla bardziej aktywnych - także ścieżki rowerowe i skatepark.

Park leży w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, od której oddziela go ścieżka dla cyklistów i pasmo wydm ochronnych. Z ciekawostek – kiedyś odbywał się tu Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Nazywany jest „płucami” Trójmiasta. Został utworzony w 1979 roku i rozciąga się na powierzchni 20 tysięcy ha. To idealne miejsce dla osób, które szukają ciszy, spokoju i wytchnienia od dużego miasta.

Można tu między innymi spacerować po leśnych duktach, podziwiać pomniki przyrody, których jest  kilkadziesiąt, a także wspiąć się na Wzgórze Pachołek, z którego rozpościera się piękny widok na Starą Oliwę i panoramę Gdańska.

Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się też kilka rezerwatów przyrody, które mają chronić unikatowe drzewa, rzadkie gatunki grzybów i porostów. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie