Gdańsk to świetne miejsce dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Oferuje mnóstwo ścieżek rowerowych, punktów rekreacyjnych czy wreszcie czystych i zadbanych plaż. Jednak trzeba pamiętać, że Gdańsk to nie tylko morze i biały piasek, ale też cała masa parków i terenów zielonych. Sprawdźmy zatem, gdzie można tu odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza.
To bardzo atrakcyjne miejsce na mapie Gdańska. Jelitkowo chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści i to bez względu na porę roku. Znajdą tu piękne plaże, pas chronionych wydm, ścieżki rowerowe i.. nadmorski park.
Park Jelitkowski znajduje się w obszarze ujścia Potoku Oliwskiego do Bałtyku. W 1907 roku zbudowano tu Dom Zdrojowy, a później łazienki i molo. Dodatkowo nowe połączenie tramwajowe z centrum Gdańska sprawiło, że Jelitkowo stało się popularne wśród turystów i mieszkańców.
W czasie II wojny światowej molo i łazienki zostały jednak zniszczone, a ocalał jedynie Park z pięknymi terenami rekreacyjnymi dla spacerujących. To miejsce do dziś pozwala poczuć nadmorski, urokliwy charakter miasta.
Z Jelitkowa niedaleko jest do Brzeźna, w którym także znajduje się urokliwy, nadmorski park. Nosi on imię na cześć lekarza wojsk napoleońskich Jana Jerzego Haffnera, który namówił francuskiego gubernatora do zbudowania pierwszego kąpieliska w Gdańsku.
Dziś po parku spacerują mieszkańcy i turyści. Ci bardziej zainteresowani historią mogą tu zobaczyć resztki dawnych pruskich fortyfikacji, a wszyscy obowiązkowo powinni wybrać się na 130-metrowe molo, które malowniczo wbija się w Bałtyk.
W samym Parku Brzeźnieńskim jest blisko 5000 drzew, a wśród nich znajdują się: olsza szara i czarna, jesion, wierzba biała, sosna, klon, jawor, brzoza brodawkowata i wiąz. Są też ławeczki, na których można odpocząć w cieniu drzew.
Park połączony jest z jedną z najładniejszych plaż w Trójmieście, która wielokrotnie była nagradzana międzynarodowymi i polskimi nagrodami (m. in. Błękitna Flaga).
Park noszący imię prezydenta Stanów Zjednoczonych , znajdujący się w dzielnicy Przymorze Wielkie, jest najmłodszym w Gdańsku. To jednocześnie jeden z trzech nadmorskich parków miasta - oprócz Parku Jelitkowskiego i Brzeźnieńskiego.
To piękne i urokliwe miejsce, w którym turyści i mieszkańcy lubią spędzać wolne popołudnia. Znajdziemy tu alejki spacerowe, stawy wodne, drewniane kładki, ławki, na których można odpocząć, a dla bardziej aktywnych - także ścieżki rowerowe i skatepark.
Park leży w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, od której oddziela go ścieżka dla cyklistów i pasmo wydm ochronnych. Z ciekawostek – kiedyś odbywał się tu Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku.
Nazywany jest „płucami” Trójmiasta. Został utworzony w 1979 roku i rozciąga się na powierzchni 20 tysięcy ha. To idealne miejsce dla osób, które szukają ciszy, spokoju i wytchnienia od dużego miasta.
Można tu między innymi spacerować po leśnych duktach, podziwiać pomniki przyrody, których jest kilkadziesiąt, a także wspiąć się na Wzgórze Pachołek, z którego rozpościera się piękny widok na Starą Oliwę i panoramę Gdańska.
Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się też kilka rezerwatów przyrody, które mają chronić unikatowe drzewa, rzadkie gatunki grzybów i porostów.