Gdańskie inwestycje wśród najlepszych w kraju. Wyróżnienie dla ECS i PKM

Krzysztof Jagielski
25.04.2015

Inwestycje miejskie są po to, aby jak najlepiej służyć mieszkańcom. Doskonale rozumieją to w Gdańsku, czego dowody otrzymujemy od wielu lat. Miasto przeznacza ogromne środki na tworzenie inwestycji znacznie poprawiających komfort życia oraz będących wizytówkami Gdańska nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Z pewnością na wyróżnienie zasługują tu Europejskie Centrum Solidarności i Pomorska Kolej Metropolitalna.

Nie ma nowoczesnego miasta bez wsparcia dla kultury

Obie inwestycje znalazły się w zestawieniu Top Inwestycji Komunalnych 2015, rankingu ogłaszanego cyklicznie przez organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego i redakcję serwisu Portalsamorządowy.pl. Plebiscyt wyróżnia te zadania realizowane przez miasta, które mocno wspierają rozwój gospodarczy i kulturalny regionu oraz mieszkańców.

W rankingu znalazło się w sumie 25 projektów, w tym dwa z Gdańska. Wyróżnienie przypadło Europejskiemu Centru Solidarności, którego budynek powstał na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy Placu Solidarności i Pomniku Poległych Stoczniowców. Kapituła uznała go za nie tylko bardzo ciekawe zjawisko architektoniczne, ale także miejsce spotkań będące nowym centrum kulturalnym miasta. Budynek swym wyglądem nawiązuje do statku, czym idealnie wpasowuje się w historyczną zabudowę tej części miasta, świetnie ją uzupełniając.

ECS jest dowodem na to, że kolejne instytucje kulturalne nie muszą być dla miast jedynie obciążeniem i sposobem na pozyskanie środków z Unii Europejskiej. Mogą naprawdę w pewnym stopniu decydować o rozwoju ośrodka, motywować do jego odwiedzania i dyskusji o nim. W tym kontekście koszt inwestycji – 233 miliony złotych – nie wydaje się być przesadzony.

Pomorska Kolej Metropolitalna przykładem mądrego planowania

Pomorska Kolej Metropolitalna to zupełnie inny projekt, który zostanie oficjalnie uruchomiony w 2015 roku. Ta inwestycja została doceniona za ogromny wkład w poprawę skomunikowania Trójmiasta oraz odważny projekt. Warto wiedzieć, że PKM będzie pierwszą nową linią kolejową w Polsce od 1989 roku. Inwestycja pochłonie około miliard złotych, ale już można powiedzieć, że są to dobrze wydane pieniądze.

Pomorska Kolej Metropolitalna ma zapewnić połączenie między dwiema ważnymi liniami: E65 Warszawa-Gdynia i 201 Kościerzyna-Gdynia. Będzie także świetnym sposobem na poruszanie się po samym Trójmieście. Będą z niej korzystać osoby planujące przejazd z lotniska w Gdańsku do centrum miasta. PKM jest dowodem na to, że kolej wcale nie musi być skazana na powolne dogorywanie. Warunkiem jest jednak zapewnienie podróżnym dobrych warunków jazdy i logiczne zaplanowanie tras przejazdu pociągów.

Obie gdańskie inwestycje zostały nagrodzone tytułem TOP Inwestycji Komunalnych 2015 za m.in.: efekt prorozwojowy, skalę inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych samorządu, walory estetyczne i funkcjonalność. Nagrody zostały wręczone podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który jest największą imprezą biznesową w Centralnej Europie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.