Gdański Szlak Wodociągowy

Marek Szydełko
14.07.2015

W Gdańsku powstanie nowy szlak turystyczny, pokazujący historię wodociągów w mieście. Stworzą go trzy zabytkowe obiekty z XIX i XX wieku i jeden współczesny. Szlak jest przygotowywany przez Gdańską Infrastrukturę Wodno-Kanalizacyjną i ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Stare zbiorniki i wysoka wieża

Gdański Szlak Wodociągowy mają tworzyć w sumie cztery obiekty związane z wodociągami. Trzy zabytkowe obiekty, czyli zbiorniki wody: "Stara Orunia" i "Stary Sobieski" oraz przepompownia Jelitkowska są elementami dawnej infrastruktury wodociągowej w Gdańsku.

Zbiornik „Stary Sobieski” został zbudowany w 1911 roku i działał do 1978 roku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. oryginalną komorę zasuw z fragmentami rurociągu, pochodzącą z tego zbiornika. Z kolei zbiornik „Stara Orunia” jest młodszy. Został zbudowany w 1869 roku wraz z uruchomieniem ujęcia wody w Pręgowie. To ogromny obiekt podziemny, przypominający „podziemne, kamienne miasto”. Kiedyś służył do magazynowania zapasów wody pitnej dla Gdańszczan.

Trzeci obiekt, który stanie się elementem szlaku- przepompownia Jelitkowska - pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Dziś jest ona nieczynna, jednak zachowało się tu m. in. oryginalne, zabytkowe wyposażenie.

Czwartą i ostatnią częścią szlaku będzie zbiornik wieżowy na Wyspie Sobieszewskiej, o wysokości aż 33 metrów. Na samej górze, na tarasie powstanie punkt widokowy, z którego będzie roztaczał się piękny widok na okolice. Zbiornik powstaje w ramach drugiego etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego.

Pierwszy taki szlak w Polsce

W Gdańskiej Infrastrukturze Wodno-Kanalizacyjnej powstał nawet specjalny zespół, który ma przygotować wszystkie opisane powyżej obiekty do zwiedzania. Chodzi o umieszczenie ekspozycji, czy przygotowanie eksponatów związanych z historią wodociągów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szlak może zostać otwarty dla zwiedzających pod koniec przyszłego roku. Prawdopodobnie najprędzej uda się udostępnić punkt widokowy na zbiorniku w Sobieszewie. Być może będzie to już w 2015 roku.

Szlak ma przypominać, że gdańskie wodociągi należały do najbardziej rozwiniętych w Europie. Organizatorzy przekonują, że warto je promować i przyciągać do miasta kolejnych turystów.

Należy podkreślić, że cały czas odnajdują zabytkowe obiekty, które należały kiedyś do wodociągów. W ostatnich czasie, podczas badań archeologicznych przy Długich Ogrodach w Gdańsku, odkryto drewniane rury, latryny i beczki drenażowe. Wszystkie te elementy są konserwowane w Toruniu i mają stać się jedną z ekspozycji na szlaku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie