Gdańsk na rowerze? Proszę bardzo!

Maciej Piwowski
22.11.2015

Gdańsk to prawdziwy raj dla rowerzystów. Dzięki rozbudowanej siatce ścieżek rowerowych jednośladem można dojechać praktycznie w każdy zakątek miasta, a także do sąsiedniego Sopotu czy Gdyni. Miasto cały czas inwestuje, bo wie, że rowerzyści to ważni i bardzo liczni użytkownicy dróg.

470 kilometrów ścieżek rowerowych

Właściciele dwóch kółek mają do swojej dyspozycji aż 470 kilometrów ścieżek rowerowych, nic więc dziwnego, że codziennie głównymi arteriami przemieszczają się tysiące rowerzystów. Co ważne, dwa kółka nie służą już tylko do rekreacji, ale także do codziennej komunikacji. Coraz więcej osób przesiada się na nie z samochodu czy komunikacji miejskiej i dojeżdża do pracy, szkoły czy na uczelnię.

W ciągu ostatniego roku ruch rowerowy w Gdańsku wzrósł o 12 procent. Dziennie nadmorskimi trasami jeździ aż 10 tysięcy osób, co stanowi absolutny rekord! Miasto inwestuje nie tylko w nowe ścieżki rowerowe, ale też specjalne parkingi, poza tym udostępnia wiele ulic jednokierunkowych, dla rowerowego ruchu dwukierunkowego, co z pewnością jest dużym ułatwieniem. Zresztą dopuszczenie jazdy rowerem „pod prąd” jest bardzo popularnym i skutecznym rozwiązaniem stosowanym w centrach dużych, europejskich miast

Rowerem po mapie

Gdańsk ma także swoją rowerową mapę, dzięki której można zaplanować sobie np. weekendowe wypady. To zbiór bardzo przydatnych informacji dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Mapa zawiera opisy różnego rodzaju pętli rowerowych, ich długość,  przewidywany przejazd, a także stopień trudności.

Trasy są tak pomyślane, by każdy znalazł tu coś dla siebie – od lekkich, rodzinnych  szlaków, po trudniejsze i dłuższe. Niektóre  wiodą przez lasy, inne prowadzą do ciekawych zabytków czy miejsc rekreacji na świeżym powietrzu.

Wystarczy tylko wsiąść na rower, wybrać trasę i zwiedzać. Bezpłatną mapę można pobrać w wersji mobilnej z Internetu albo odebrać ją w Urzędzie Miasta  – w formie tradycyjnej, papierowej. 

Gdański oficer rowerowy

Żeby jeszcze lepiej zarządzać całym systemem rowerowym, Gdańsk powołał oficera rowerowego. Funkcja ta istnieje od 2009 roku.

Do jego codziennych obowiązków należy rozwiązywanie problemów cyklistów, w tym między innymi likwidacja architektonicznych i prawnych barier rozwoju komunikacji rowerowej.

Dzięki jego działaniom Gdańsk ma być jeszcze bardziej przyjazny posiadaczom dwóch kółek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie