Gdańsk jednym z najważniejszych rynków dla branży IT w Polsce

Mateusz Rąbalski
05.05.2015

Gdańsk i całe Pomorze stają się powoli centrum informatycznego know-how w naszym kraju. Miasto konsekwentnie stawia na innowacje, co przyciąga firmy działające w tej branży. Te z kolei cały czas szukają specjalistów z zakresu IT, programowania i tworzenia aplikacji mobilnych. Pracy dla nich z pewnością w najbliższych latach nie zabraknie.

Gdańsk zapewnia biura i wykwalifikowanych pracowników

Jednym z największych dla branży IT atutów Gdańska jest doskonale rozwinięta sieć biurowa, która w dodatku jest znacznie tańsza niż np. w Niemczech. To przyciąga do stolicy Pomorza nie tylko polskie, ale też zagraniczne firmy z tej branży. Koszty utrzymania działalności nadal bowiem bywają decydujące przy podejmowaniu decyzji o ekspansji na kolejnych rynkach.

Drugim, najważniejszym plusem Gdańska dla firm IT, jest wysoka podaż doskonale wykształconych pracowników. Miejskie uczelnie co roku wypuszczają ze swoich murów specjalistów z szeroko rozumianej dziedziny informatycznej. Wchodzą oni na rynek i praktycznie z miejsca znajdują pracę.

Gdańsk z gigantycznym rozwojem branży IT

Statystycznie w Polsce o jednego specjalistę IT zabiega 12 firm! Nic dziwnego, że posiadanie informatycznych umiejętności i wiedzy przekłada się na bardzo dobre warunki zatrudnienia. Młodzi ludzie nie muszą wyjeżdżać z Gdańska, bo właśnie tu znajdują interesujące ich oferty i mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki.

W całym województwie pomorskim w 2013 roku zarejestrowanych było ponad 5000 firm działających w sektorze ICT. Najdynamiczniej rozwija się rynek IT, bo wzrost liczby firm z tego obszaru wyniósł w ciągu 3 lat aż 42%.

 

Gigantami lokalnego rynku teleinformatycznego są firmy Intel Technology Poland, Sii, Atena, IF Research Polska, Lufthansa Systems Poland oraz Young Digital Planet. Niemal każda z tych firm konsekwentnie zwiększa zatrudnienie i szuka pracowników już daleko poza granicami Gdańska. Oferuje im świetne warunki finansowe, pomoc w przeprowadzce i znalezieniu nowego mieszkania. Takich zachowań w innych branżach naprawdę próżno szukać.

Firmy IT działające w Gdańsku celują w klienta zagranicznego

Ogromny rozwój branży IT na Pomorzu jest na razie konsumowany głównie przez rynku zagraniczne. To one stanowią trzon portfolio klientów przedsiębiorstw działających w Gdańsku.

Firmy mają prężne kontakty nie tylko w Europie. Rozwiązania opracowane w Gdańsku trafiają np. na grunt w Ameryce Południowej czy Azji Południowo-Wschodniej. Głównym produktem eksportowym są tu systemy informatyczne i oprogramowanie oraz aplikacje mobilne.

Gdańsk solidnie dyskontuje swoją pozycję w branży IT organizując cykliczne konferencje i zapowiadając dalsze inwestycje w poprawę infrastruktury dla tego typu działalności. Kolejnym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału firm na potrzeby samego miasta, głównie w zakresie komunikacji i informatyzacji urzędów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.