Gdańsk i całe Trójmiasto wśród najpiękniejszych miast w Polsce

Marek Szydełko
25.04.2015

Tego typu rankingi mogą budzić sporo kontrowersji, ponieważ zawsze podszyte są dużą dozą subiektywności. Dla Gdańska najnowszy raport dotyczących najpiękniejszych miast w Polsce jest jednak wyjątkowo korzystny. Wsparty renomą Sopotu i Gdyni znalazł się na drugim miejscu. Co najbardziej docenili twórcy rankingu?

Jak powstał ranking najatrakcyjniejszych polskich miast?

Ranking 10 najatrakcyjniejszych miast w Polsce powstał w oparciu o badania firmy Poland Sotheby’s International Realny. To spółka działająca na rynku luksusowych nieruchomości. Można się więc domyślić, że głównym kryterium raportu było potencjalne zainteresowanie branży inwestycyjnej i jej klientów wysokiej jakości mieszkaniami i domami usytuowanymi na terenie Polski. Gdańsk pod tym względem wypadł znakomicie.

Ranking brał pod uwagę, jaka jest dostępność luksusowych nieruchomości w danym mieście oraz perspektywę rozwoju tego sektora. O tym, czy zamożna osoba będzie chciała osiedlić się w danym mieście decyduje jednak nie tylko podać wysokiej jakości obiektów inwestycyjnych i mieszkalnych, ale także walory estetyczne i kulturalne miejscowości. Tu Gdańsk ma swoim mieszkańcom dużo do zaoferowania.

Gdańsk przyciąga nowych mieszkańców, a pomagają mu Gdynia i Sopot

Gdańsk w rankingu najatrakcyjniejszych polskich miast zajął drugą pozycję (wraz z Sopotem i Gdynią). Wyprzedził m.in. Warszawę, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Zakopane i Kazimierz Dolny. Autorzy rankingu podkreślili, że Trójmiasto nie jest tylko miejscem do mieszkania, ale generalnie „stylem życia”, a atmosfera tkanki miejskiej przyciąga tu osoby z całej Polski. Niektórzy przyjeżdżają wyłącznie w celach turystycznych lub biznesowych, inni jednak zostają na stałe.

Trójmiasto oczywiście jest doceniane za bogactwo zabytków, fantastyczną historię, ogromną podaż miejsc kultury i rozrywki oraz bliskość Bałtyku. Piaszczyste plaże i zielone bulwary to, zdaniem autorów rankingu, największe zalety Gdańska, Gdyni i Sopotu (którego skarbem jest szczególnie molo).

Siłą Trójmiasta jest fakt, że każdy z ośrodków wnosi sporo walorów do całego organizmu miejskiego. Jeśli jednemu z miast czegoś brakuje, aby podbić serca turystów lub mieszkańców, dwa kolejne mogą ten obszar uzupełnić. Gdańsk to głównie cel wycieczek, Sopot – wypoczynku, a Gdynia – pracy i rozwoju. To ostatnie miasto jest w dodatku fenomenem i skutecznie opiera się trendowi wyludniania się ośrodków miejskich na rzecz pobliskich wsi.

Dla porządku dodajmy, że w rankingu na najatrakcyjniejsze polskie miasto wygrał Kraków, co oczywiście nie jest żadnym zaskoczeniem (jeśli tylko zapomnimy o smogu i korkach).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.