Gdańsk dla zakochanych – jakie ma propozycje?

Mariusz Siwko
15.11.2015

Każde miasto ma swoje romantyczne miejsca uwielbiane przez zakochany. Miejsca magiczne, urokliwe, albo takie, z którymi wiążą się różne miłosne przesądy. Takie miejsca – obowiązkowe do odwiedzenia przez zakochane pary – ma także Gdańsk.

Zaułek Pocałunków

Pierwsze miejsce, które powinny odwiedzić zakochane pary, to Zaułek Zachariasza Zappio, zwany przez gdańszczan Zaułkiem Pocałunków (Zachariasz Zappio był gdańskim kupcem i filantropem). Jeśli ktoś chce skraść całusa ukochanej – to tylko tam!

W zaułku znajduje się kolorowo przystrojona brama, a dodatkowej magii i romantyczności temu miejscu dodaje rzeźba dwóch aniołów. W dłoniach trzymają kawałek bursztynu, a ich skrzydła układają się w kształt serca.

Co ciekawe, podczas dorocznego Jarmarku Dominikańskiego, miejsce jest faktycznie oficjalnym Zaułkiem Pocałunków, stając się jednocześnie turystyczną atrakcją. Zakochane pary obdarzają się tu czułościami i chętnie fotografują na tle wspomnianych aniołów.

Brama Zakochanych

Innym, znanym miejscem chętnie odwiedzanym przez trójmiejskich zakochanych jest renesansowa brama, zwana od obrazu Paula Kreisera Bramą Zakochanych. Znajdziemy ją nieopodal Bazyliki Mariackiej, przy ulicy Piwnej. 

Rycina artysty przedstawiała historię nieco podobną do dziejów Romea i Julii, a mianowicie dziewczynę stojącą na balkonie i chłopca wygrywającego jej na gitarze romantyczne pieśni. Dziś nikt już tu raczej ukochanej nie gra, ale wiele par odwiedza to miejsce, chcąc zapewnić sobie szczęście.

Most Miłości

Jeśli związek ma być długi, szczęśliwy i udany, zakochani powinni koniecznie wybrać się także na gdański Most Miłości przy ulicy Korzennej. Tu mogą przysiąc sobie miłość do grobowej deski, a ślubowanie przypieczętować kłódką, którą wiesza się na balustradzie mostu.

 Najczęściej na kłódkach wygrawerowane są imiona czy inicjały zakochanych, data poznania, aforyzmy czy miłosne wyznania. Na znak nierozerwalności para musi jeszcze koniecznie wrzucić kluczyk do wody. 

Niestety, most nie daje gwarancji sukcesu. Nikt nie prowadzi bowiem statystyk, ile par rozstało się mimo pięknych deklaracji, a ile kłódek zamieniło się w ślubne obrączki.

Romantyczny spacer po Starówce

Jeśli zakochani szukają pięknej scenerii do wspólnych zdjęć, to warto przespacerować się gdańską Starówką. Urokliwe ulice, wspaniałe zabytki i romantyczne zaułki sprawiają, że to idealne miejsce dla zakochanych.

Do jednej z najbardziej zachwycających uliczek z całą pewnością należy Mariacka, z pięknymi kamieniczkami, sklepikami z bursztynami, gdańskim brukiem i Bazyliką Mariacką. Niepowtarzalnego klimatu nabiera ona szczególnie wieczorem i wtedy też zdjęcia wychodzą najpiękniejsze.

A po spacerze uliczkami Gdańska można zjeść romantyczną kolację w jednej z wielu restauracji i napić się kawy, spoglądając na Motławę, Starówkę, a najlepiej …w oczy ukochanej osoby. 

Morza szum, ptaków śpiew…

Gdzie indziej, jak nie nad morzem, można godzinami spacerować w ramionach ukochanej osoby? Delikatny piasek, szum fal, krzyczące w oddali mewy – to wszystko można znaleźć na gdańskich plażach, które szczególnie wiosną i latem zapełniają się zakochanymi parami.

Wystarczy wybrać jedną z plaż: Jelitkowo, Brzeźno, Stogi a może Wyspa Sobieszewska? Wszystkie te miejsca nadają się na romantyczny wypad. Warto tu przyjechać bardzo wcześnie rano, by obejrzeć zachwycający wschód słońca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie