Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Mateusz Rąbalski
25.04.2015

Europejskie Centrum Solidarności to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Upamiętnia nie tylko upadek komunizmu w Polsce, ale przede wszystkim drogę do zwycięstwa Solidarności. Można tu zobaczyć spory kawałek polskiej historii.

Historia Solidarności – historia Polski i Europy

Idea powstania Europejskiego Centrum Solidarności narodziła się kilka lat temu. Tak ważne wydarzenie, jak upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej musiało zostać upamiętnione i to właśnie w Gdańsku – mieście, w którym wszystko się zaczęło.

Nic więc dziwnego, że akt erekcyjny w 25. rocznicę Porozumień Sierpniowych podpisało 29 sygnatariuszy z całej Europy – prezydenci, premierzy i szefowie państw.

Budowa Centrum rozpoczęła się w 2011 roku i trwała zaledwie 3 lata. Uroczystego otwarcia 31 sierpnia 2014 roku – z udziałem międzynarodowych gości - dokonał prezydent RP Bronisław Komorowski. Charakterystyczny budynek w kształcie sekcji statku, stoi w bardzo ważnym dla Polaków miejscu – obok Pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Serce ECS

Sercem Europejskiego Centrum Solidarności jest zajmująca aż dwa piętra wystawa poświęcona ruchom opozycyjnym i historii Solidarności. Można tu obejrzeć liczne fotografie, dokumenty, mapy i inne materiały archiwalne o przemianach demokratycznych w całej Europie Środkowo–Wschodniej.

W budynku znajduje się aż 1800 różnych eksponatów, wśród nich m. in. słynne tablice 21 postulatów, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej, biurko Jacka Kuronia czy suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz. Wykorzystano tu także najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym wystawa nabiera multimedialnego charakteru.

Europejskie Centrum Solidarności ma także największy w Polsce zbiór plakatów „drużyny Lecha”, czyli ludzi, którzy startowali w wyborach 4 czerwca 1989 roku i byli popierani przez Lecha Wałęsę. Wśród bogatej kolekcji brakuje jedynie dwóch plakatów!

Z kolei w mediatece można obejrzeć rozmowy przeprowadzone z członkami Solidarności i uczestnikami historycznych przemian. Naprzeciwko kamery usiedli m. in. Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek czy Anna Walentynowicz, którzy wspominali ludzi, miejsca i ważne wydarzenia.

ECS to nie tylko muzeum

Europejskie Centrum Solidarności to jednak nie tylko muzeum ze stałą wystawą, to przede wszystkim szczególna instytucja kulturalna, w której dzieje się cała masa różnych wydarzeń społecznych. Spotykają się tu ludzie bardzo młodzi, ale także naukowcy, politycy i różne osoby odpowiedzialne za umacnianie demokracji w Polsce.

To tu co roku, zawsze 30 sierpnia, odbywają się wykłady z cyklu „Etyka Solidarności”, przyciągające gości z całego świata. Wreszcie to tu obchodzone są różne ważne rocznice, m.in. wybuchu stanu wojennego.

Centrum stawia także na edukację następnego pokolenia. Dla najmłodszych powstał m. in. Wydział Zabaw. Pod okiem animatorów dzieci biorą udział w specjalnie przygotowanych zajęciach i warsztatach, które są dostosowane do ich wieku i percepcji. Centrum chce w ten sposób kształtować - nieco dziś zapomniane - postawy obywatelskie, takie jak cywilna odwaga, odpowiedzialność za drugiego człowieka czy dobro wspólne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie