Dlaczego warto zwiedzać okolice swojego miejsca zamieszkania?

Mateusz Rąbalski
10.02.2021

Podróżowanie kojarzy się nam z pokonywaniem dalekich dystansów, aby dotrzeć do pięknych miejsc na naszej planecie. Tymczasem podróżować można też w skali mikro. Na popularności, szczególnie w dobie pandemii, zyskuje odkrywanie okolicznych atrakcji turystycznych, które często znajdują się dosłownie na wyciagnięcie ręki. Dlaczego więc warto zwiedzać bezpośrednie okolice swojego miejsca zamieszkania? Poznaj najważniejsze argumenty.

Na pewno znajdziesz miejsca warte odkrycia!

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i jak bardzo wydaje Ci się, że w okolicy nie ma nic godnego zobaczenia, to na 100% znajdziesz atrakcyjne miejsca w promieniu maksymalnie 50 kilometrów. Polska jest jednym z najpiękniejszych przyrodniczo krajów w Europie, choć na co dzień tego nie dostrzegamy. Jeśli nawet nie znajdziesz wartościowych zabytków, to z pewnością uda Ci się namierzyć jakieś atrakcje naturalne, na przykład jezioro, leśną polanę, punkt widokowy, strumień płynący środkiem lasu etc.

To dużo tańsza forma podróżowania

Zwiedzanie okolicy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które z uwagi na mocno ograniczony budżet nie mogą sobie pozwolić na dalsze wojaże, szczególnie zagraniczne. Bardzo często jest tak, że to tylko wymówka do siedzenia w domu. Nie stać Cię, żeby pojechać w góry, nad morze czy na Mazury? Wsiądź na rower i za darmo zwiedzaj okolicę.

Chcesz pojechać nieco dalej? Sprawdź ofertę lokalnego przewoźnika kolejowego lub autobusowego. Za kilkanaście złotych uda Ci się pokonać dłuższy dystans i poznać miejsca, o których wcześniej nawet nie miałeś pojęcia.

Wesprzesz lokalną turystykę

To bardzo ważny argument w dobie kryzysu, jaki przeżywa rodzima turystyka. W najgorszym położeniu są m.in. właściciele ośrodków wypoczynkowych położonych w rzadziej odwiedzanych regionach. Możesz ich wesprzeć, a przy okazji zobaczyć piękne miejsca, które wcześniej nie znajdowały się w orbicie Twoich zainteresowań.

Zwiedzisz więcej w krótszym czasie

Zwiedzanie bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania jest znakomitym pomysłem na turystykę weekendową. Nie musisz brać długiego urlopu, żeby wyrwać się z domu i naładować baterie przed kolejnym tygodniem pracy. W ten sposób możesz zagospodarować sobie każdy weekend i zacząć odpoczywać aktywnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie