Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Andrzej Winnicki
28.05.2024

Szczecin, który wbrew obiegowej opinii nie leży nad morzem, jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Choć nie budzi naturalnych skojarzeń z turystyką, to naprawdę warto go odwiedzić i „zaliczyć” kilka atrakcyjnych punktów na mapie miasta. Oto nasze propozycje.

Wały Chrobrego

To jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów Szczecina, oferujący piękne widoki na Odrę i port. Spacer po promenadzie umożliwia podziwianie imponujących budynków, takich jak gmach Akademii Morskiej czy Zamek Książąt Pomorskich.

Zamek Książąt Pomorskich

Siedziba dawnych władców Pomorza Zachodniego, obecnie  centrum kultury, w którym organizowane są wystawy, spektakle i koncerty. Można tu również zwiedzić Muzeum Historii Szczecina.

Katedra św. Jakuba

Jedna z największych świątyń sakralnych w Polsce, z piękną wieżą widokową, z której roztacza się panorama miasta. Katedra zachwyca gotycką architekturą i bogatym wnętrzem.

Park Kasprowicza

Największy park w Szczecinie, idealne miejsce na spacer czy odpoczynek na łonie natury. Znajdują się tu m.in. Ogród Różany i amfiteatr, w którym latem organizowane są koncerty i przedstawienia.

Filharmonia Szczecińska

Budynek filharmonii, laureat wielu nagród architektonicznych, jest jednym z nowocześniejszych obiektów w mieście. Warto go zobaczyć nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę, ale także bogatą ofertę muzyczną.

Stare Miasto

Choć Stare Miasto w Szczecinie zostało w znacznej mierze zniszczone podczas II Wojny Światowej, to dzięki staraniom mieszkańców udało się je częściowo odbudować i przywrócić mu historyczny charakter. Warto zobaczyć odbudowaną kamienicę Loitzów czy Hay Market z charakterystycznymi budynkami.

Port i bulwary

Spacer wzdłuż miejskich bulwarów to świetna okazja do zobaczenia portu, jednego z najważniejszych w Polsce, co warto połączyć z podziwianiem statków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie