Co warto zobaczyć w Świeciu?

Mariusz Siwko
19.03.2024

Świecie w województwie kujawsko-pomorskim budzi raczej negatywne skojarzenia (zakład psychiatryczny, samo słowo „Świecie” funkcjonuje w języku potocznym jako coś pejoratywnego i obraźliwego). Tymczasem to miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania i idealnie nadaje się na weekendowe zwiedzanie. Sprawdź, co warto w nim zobaczyć.

Zamek Krzyżacki

Jest to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny zabytek Świecia. Zamek został wybudowany w XIV wieku przez Krzyżaków i przez wiele lat stanowił ważny punkt obronny państwa zakonnego. Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Ziemi Świeckiej, prezentujące ekspozycje dotyczące historii miasta i regionu.

Stare Miasto

Spacer po Starym Mieście w Świeciu to doskonała okazja, by poczuć historyczny klimat tego miejsca. Wąskie uliczki, stare kamienice i zachowane fragmenty murów miejskich – to wszystko na pewno spodoba się fanom turystyki miejskiej.

Kościół św. Stanisława Biskupa

Kościół parafialny z początku XIV wieku to jeden z najstarszych zabytków Świecia. Warto zwrócić uwagę na jego gotycką architekturę oraz piękne wnętrze z cennymi ołtarzami i polichromią.

Most zwodzony na Wiśle

Jest to jeden z nielicznych w Polsce mostów zwodzonych i jedna z kluczowych atrakcji miasta. Most łączy Świecie z lewobrzeżną częścią miasta i jest interesującym przykładem inżynierii lądowej.

Park Miejski

Nazywany „zielonymi płucami Świecia”, jest idealnym miejscem na spacer, jogging itd. W parku znajdują się alejki spacerowe, miejsca do wypoczynku oraz plac zabaw dla dzieci.

Bulwary nadwiślańskie

Ulubione miejsce spacerów mieszkańców Świecia i turystów. Z poziomu bulwarów można podziwiać piękny widok na Wisłę. W sezonie letnim bulwary są także miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.

 


 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie