Co warto zobaczyć w Suwałkach?

Antoni Kwapisz
09.07.2024

Suwałki, nazywane „polskim biegunem zimna”, nie mają statusu miasta turystycznego. Mało kto potrafi z głowy wskazać choć kilka atrakcji tej miejscowości, a szkoda, ponieważ Suwałki zdecydowanie warto odwiedzić. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie punkty na mapie miast należy umieścić na swojej liście must see.

Muzeum Marii Konopnickiej

Muzeum znajduje się w willi „Wenecja”, gdzie pisarka spędziła wiele lat swojego życia. Muzeum prezentuje pamiątki związane z życiem i twórczością Konopnickiej.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Oferuje ekspozycje związane z historią Suwałk i regionu, prezentując m.in. sztuką oraz etnografię. Warto zobaczyć zbiory malarstwa polskiego i litewskiego oraz wystawy czasowe.

Centrum Dawnych Sztuk i Rzemiosł – Osada w Cimochowiznie

To rekonstrukcja pruskiej osady z IX-XIII wieku, gdzie można zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach na tych terenach.

Suwalski Park Krajobrazowy

Pierwszy park krajobrazowy w Polsce, który oferuje malownicze widoki m.in. na liczne jeziora, unikalną roślinność i zwierzęta. To idealne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe.

Jezioro Hańcza

Najgłębsze jezioro w Polsce, doskonałe miejsce dla nurków oraz miłośników ciszy i spokoju. W okolicach jeziora znajdują się punkty widokowe, z których rozciąga się przepiękna panorama okolicy.

Klasztor Kamedułów na Wigrach

To jeden z najbardziej malowniczych zakątków Suwalszczyzny, położony na półwyspie Jeziora Wigry. Klasztor oferuje nie tylko możliwość zwiedzania, ale także wzięcia udziału w rekolekcjach.

Rezerwat przyrody Buczyna nad Szeszupką

Rezerwat oferuje możliwość podziwiania unikatowego starodrzewia bukowego. To idealne miejsce na spokojne spacery wśród natury.

Skansen w Puńsku

Prezentuje kulturę i tradycje mniejszości litewskiej na Suwalszczyźnie. To świetne miejsce, aby poznać dawne życie codzienne ludności wiejskiej zamieszkującej ten region.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie