Chatka Puchatka zamknięte do 2022 roku. Słynne schronisko zmieni się nie do poznania

Maciej Piwowski
09.03.2020

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych, przez wielu uznawane wręcz za kultowe schronisk górskich w Polsce, zamyka swoje podwoje. Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach przejdzie gruntowny remont, który potrwa aż do 2022 roku. Podobno jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w nowym wydaniu schronisko będzie dużo wygodniejsze i przyjaźniejsze środowisku naturalnemu.

O schronisku

Chatka Puchatka to schronisko, którego nie można było nie odwiedzić będąc w Bieszczadach. Zostało uruchomione w 1967 roku i przez te wszystkie lata obrosło legendą. Było także jednym z najliczniej odwiedzanych schronisk górskich w naszym kraju, ponieważ rocznie przewijało się przez nie około 150 tysięcy turystów.

Chatka Puchatka była jednak w coraz gorszym stanie technicznym, na co narzekali nie tylko turyści, ale też pracownicy schroniska. Dlatego obiekt zamyka swoje podwoje wraz z końcem kwietnia. Wtedy też ruszy kompleksowa przebudowa, która zakłada częściową rozbiórkę starego budynku schroniska. Wykonawca zapewnia natomiast, że zachowa drewnianą konstrukcję. Wiadomo, że do prac zostanie zaangażowany śmigłowiec, ponieważ warunki na Połoninie Wetlińskiej nie sprzyjają prowadzeniu robót budowlanych.

Co się zmieni?

Właściwie wszystko. Przede wszystkim schronisko ma zostać dostosowane do współczesnych standardów sanitarnych i środowiskowych, dlatego planowane jest wybudowanie własnej, ekologicznej oczyszczalni ścieków. Pojawią się zupełnie nowe toalety, kotłownia zasilana ekologicznym paliwem, a przede wszystkim schronisko zostanie nareszcie podłączone do sieci energetycznej.

Docelowo nie przewiduje się wydzielenia pokojów sypialnianych. Chatka Puchatka nadal ma pełni funkcję przystanku, gdzie turyści mogą coś zjeść, napić się herbaty i odpocząć. Jednak w sytuacjach awaryjnych będą mogli przenocować w głównej sali.

Po przebudowie Chatka Puchatka będzie mieć powierzchnię około 300 metrów kwadratowych – będzie więc blisko dwukrotnie większe niż obecnie. Oficjalne otwarcie schroniska zaplanowano na początek 2022 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie