Bydgoszcz i Toruń – dlaczego warto odwiedzić te miasta jedno po drugim?

Mariusz Siwko
19.04.2022

Bydgoszcz i Toruń to sztandarowy przykład miejskiego „związku z rozsądku”. Oba ośrodki od wielu lat są ze sobą może nie tyle skłócone, co nie pałają do siebie szczególną sympatią – zwłaszcza na gruncie rywalizacji sportowej i gospodarczej. Od kiedy funkcjonują w jednym województwie muszą się jakoś dogadywać. Pozytywnym efektem tej szorstkiej przyjaźni jest dynamiczny rozwój obu miast, które bez wątpienia są warte odwiedzenia nawet w ramach jednodniowej wycieczki. Dlaczego warto zwiedzić Bydgoszczy i Toruń jedno po drugim? Sprawdź kilka argumentów.

Niesamowity kontrast

Bydgoszcz i Toruń to miasta tak od siebie różne, że momentami trudno zrozumieć, jak to się stało, że leżą tak blisko siebie. Toruń to zabytkowa miejscowość, perła gotyckiej architektury i dom samego Mikołaja Kopernika, który jest najważniejszą wizytówką miasta na świecie. Nic dziwnego, że do Torunia rokrocznie ściągają dziesiątki tysięcy turystów nie tylko z Polski.

Bydgoszcz z kolei jest typowym miastem przemysłowym, a przynajmniej pełniła taką funkcję przez lata komuny. Choć miasto zostało założone w XIV wieku i ma kilka cennych zabytków, to jednak pod względem atrakcyjności turystycznej nie może się równać z Toruniem.

Dobre połączenia komunikacyjne

Oba miasta są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Z Bydgoszczy do Torunia dojedziemy w około 50 minut samochodem lub jeszcze szybciej pociągiem, w dodatku mogąc wsiąść i wysiąść na stacjach w samych centrach tych miast. Są również połączenia autobusowe. Jeśli więc ktoś chce zwiedzić Bydgoszcz do południa, a Toruń po południu, to nie powinno być z tym żadnego problemu.

Coś dla fanów kultury

Pod tym względem przewagę osiąga Bydgoszcz, która nieprzypadkowo jest określana mianem miasta muzyki. W Bydgoszczy jest sławna na cały kraj Filharmonia Pomorska oraz jeszcze bardziej znana Opera NOVA, na której deskach występują światowe sławy baletu czy opery. Do tego dochodzi Teatr Polski, który organizuje znakomity Festiwal Prapremier.

Z kulturą wysoką i tą niższą można się również zetknąć w Toruniu, choć miasto raczej jest kojarzone bardziej z astronarium.

Zabytkowy Toruń, zielona Bydgoszcz

Tak warto myśleć o obu miastach, przekonując się osobiście, jak wiele je dzieli, ale także łączy. Do Torunia warto przyjechać po to, aby zaspokoić potrzebę poznawania historii i napawania oczu widokiem wielowiekowej architektury. Z kolei Bydgoszcz to świetny wybór na spacery, poznawanie lokalnej kuchni oraz kultury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie