BAŁTÓW - JURA PARK i polskie dinozaury

Antoni Kwapisz
05.11.2015

Bałtów - mała wioska w regionie świętokrzyskim, nad rzeką Kamienną, w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego. Mało kto o niej słyszał. To już Krzemionki Opatowskie, położone 8 kilometrów dalej, ze swym muzeum - kopalnią krzemienia były dużo bardziej znane. Ba! w porównaniu z Bałtowem - wręcz słynne.
W Bałtowie o pracę było bardzo trudno. Niewielki zatrudnienie dawało rolnictwo, kilka osób znajdowało pracę w Krzemionkach, niewiele więcej oferowało najbliższe większe miasto - Ostrowiec Świętokrzyski. I nagle, kilka lat temu, Bałtów stał się jednym z bardziej popularnych, lubianych i ciekawych miejsc Polski, przez które przewija się rocznie ponad 300 tysięcy turystów. Jak to możliwe? Stało się to za sprawą... dinozaurów.

Znaleziska sprzed tysięcy lat dały pomysł i osnowę dla powstania w Bałtowie ścieżki dydaktycznej wzbogaconej autentycznej wielkości makietami prehistorycznych stworów. Obecnie w JURA PARKU można zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Jurajskie (świat dinozaurów);  obejrzeć autentyczne ślady dinozaurów w Żydowskim Jarze, zajrzeć do Sabathówki, gdzie prezentowane są prehistoryczne skamieniałości,  obejrzeć krótkie, ale kapitalne seanse o dinozaurach w CINEMA 5D (z efektami wzrokowymi, dźwiękowymi, dotykowymi, a nawet zapachowymi).

JURA PARKOWI  towarzyszą inne atrakcje: można wybrać się na  minisafari amerykańskim schoolbusem (Zwierzyniec Bałtowski - Górny), obejrzeć mini-zoo (Zwierzyniec Dolny), zwiedzić stajnię w Krainie Koni, popatrzeć jak działa Stary Młyn, a nawet popłynąć tratwą po rzeczce Kamiennej i doznać zawrotu głowy na kolejce górskiej. Dla dzieci przygotowano specjalne place zabaw, z przyrządami dostosowanymi do różnego wieku. Oczywiście nie brakuje obiektów gastronomicznych i możliwości kupienia pamiątek.

Jeszcze kilkanaście lat temu nazwa Bałtów był  zwykłą, zapomnianą wioską wśród pól. A teraz bawią się tu świetnie wszystkie dzieci  - od lat 3 do 103.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie