5 polskich miast idealnych na weekend

Mateusz Rąbalski
02.10.2021

Nie możesz sobie pozwolić na dłuższy urlop, ale mimo to chcesz trochę odsapnąć i zobaczyć coś nowego? Pomyśl o city breaku. To bardzo popularna w całej Europie forma zwiedzania, która polega na odwiedzaniu różnych miast na 2-3 dni, najczęściej na weekend. Rzym, Praga czy Barcelona kuszą, ale polskie miasta także mają wiele do zaoferowania. Jeśli nie możesz się zdecydować, przeczytaj nasz ranking i poznaj 5 polskich miast idealnych na weekend, także tych nieco mniej popularnych wśród turystów.

  1. Bydgoszcz – wielu uważa, że to „miasto pod Toruniem”, ale w rzeczywistości Bydgoszcz jest znacznie większa od swojego sąsiada i także ma wiele do zaoferowania w sensie czysto turystycznym. Owszem, nie ma tam gotyckich zabytków światowej klasy, ale jest za to klimat, mnóstwo zieleni i bardzo bogata oferta kulturalna. Spacer odnowionymi bulwarami nad Brdą zakończony wizytą na Wyspie Młyńskiej całkowicie zmienia myślenie o Bydgoszczy. To świetny adres na weekendowy wypad.
  2. Sandomierz – miasto zyskało ogromną popularność na fali kręconego w nim serialu telewizyjnego o przygodach pewnego księdza. Sandomierz jest jednym wielkim zabytkiem i zachwyca od pierwszej wizyty. W ciągu weekendu można dobrze poznać starówkę miejską, a nawet przespacerować się szlakiem podziemnym. To obowiązkowy punkt na mapie każdego zapalonego turysty chcącego przekonać się o walorach naszego kraju!
  3. Gniezno – pierwsza stolica Polski, choć brzmi to nieprawdopodobnie, nie narzeka na nadmiar turystów. Miasto jest szybko omijane przez osoby jadące do Poznania, a szkoda, bo Gniezno naprawdę ma wiele do zaoferowania. Historię czuć i widać tu na każdym kroku. Obowiązkowo trzeba odwiedzić gnieźnieńską katedrę ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi przedstawiającymi 18 scen z życia św. Wojciecha. W Gnieźnie nie brakuje też atrakcji dla amatorów nocnego życia.
  4. Przemyśl – dla wielu to już koniec świata, dlatego Przemyśl nigdy nie zdobył sobie większej popularności wśród turystów. Warto jednak wymknąć się konwencjom i przekonać się, że to miasto ma wiele do zaoferowania. Spacer zabytkowymi uliczkami starego Przemyśla dostarcza świetnych wrażeń. Jedną z bardziej znanych atrakcji miasta jest ławeczka Józefa Szwejka, czyli bohatera słynnej powieści Jaroslava Haszka. Z Winnej Góry można natomiast podziwiać zachwycającą panoramę Przemyśla.
  5. Olsztyn – to miasto o dwóch twarzach: młodej, pełnej energii i zabytkowej. Pierwsza urzeka przede wszystkim studentów, którzy chętnie wybierają to miasto z uwagi na znakomicie położony kampus i dostęp do wielu rozrywek. Jednak Olsztyn zachwyci także fanów historii i zwiedzania. Warto przespacerować się ulicami starego miasta, aby dojść do pomnika Mikołaja Kopernika – podobno złapanie go za nos przynosi szczęście.

Jak widzisz Polska to nie tylko Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa. W naszym kraju jest wiele miast wartych odwiedzenia, które może nie zawsze są pierwszym wyborem dla turystów, ale dzięki temu nie są też zatłoczone.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie