11 listopada na warszawskim Starym Mieście

Mateusz Rąbalski
12.11.2015

Jak zwykle Święto Niepodległości w Warszawie było niezwykle barwne. Wprawdzie o poranku nad Warszawą wisiały ciężkie chmury, ale później zaczęło się rozpogadzać. W efekcie pogoda jednak dopisała i sprzyjała spacerom, więc na ulicach pojawiły się całe rodziny.

Działo się wiele w wielu miejscach. Były festyny, koncerty, marsze, biegi amatorskie mieszkańców Warszawy. Najważniejsze uroczystości odbywały się w Pałacu Prezydenckim i Placu Piłsudskiego. Tam też było najciejawiej i najbardziej kolorowo, choć tego dnia w centrum Warszawy zdecydowanie dominowały dwa kolory: biel i czerwień. Krakowskim Przedmieściem przejechał oddział ułanów. Na Placu Zamkowym można było spotkać szlacheckich posłów w kontuszach. Przed Pałacem Prezydenckim prezentowano limuzynę prezydencką, którą - podobnie jak relacjena żywo z uroczystości i filmy dokumentalne, można było też obejrzeć na ustawionym  tam telebimie. Po południu Pałac Prezydencki otworzył swe podwoje dla zwiedzających. W Ogrodzie Saskim uroczystościom i pokazom na Placu Piłsudskiego towarzyszył festyn i niezwykle kolorowy jarmark. Po zakończeniu części oficjalne z Placu, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi; od pomnika Marszałka na Placu - do pomnika pod Belwederem; wyruszył wielotysięczny marsz pod hasłem Razem dla Niepodległej, prowadzony przez Prezydenta Rzeczypospolitej.

Wczesnym popołudniem w Alei Jana Pawła II odbył się Bieg Niepodległości.
Jako że 11 listopada to także święto Marcina cukiernie i kawiarnie raczyły gości rogalami marcińskimi. Niektóre z nich przyjechały ponoć aż z Wielkopolski.
Ponieważ wydarzeń i propozycji spędzenia czasu było sporo, nie wszędzie wszystkim zainteresowanym udało się dotrzeć na czas,  tam gdzie chcieli, tym bardziej, że w trasach komunikacji miejskiej w związku z uroczystościami i festynami w śródmieściu stolicy wprowadzono wiele zmian.

Zapraszamy zatem do obejrzenia krótkiego fotoreportażu z niepodległościowego poranka w rejonie Starego Miasta: na Krakowskim Przedmieściu, na Placu Piłsudskiego i w Ogrodzie Saskim, koło Grobu Nieznanego Żołnierza >>> 11 listopada w Warszawie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie