Nawigacja do kampera – jakie funkcje oferuje?

Jerzy Biernacki
25.05.2023

Mogłoby się wydawać, że nawigacja do kampera to tylko chwyt marketingowy i nie różni się niczym od zwykłej nawigacji samochodowej. Tymczasem fakty są takie, że rzeczywiście nawigacje dedykowane kamperom oferują zupełnie inne, bardzo przydatne funkcje. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Wprowadzenie parametrów pojazdu

Podstawową funkcją nawigacji dla kamperów jest możliwość wprowadzenia szczegółowych danych pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość i szerokość kampera oraz całkowitą masę. Te informacje zostaną wykorzystane przy obliczaniu trasy, czasu dojazdu na miejsce oraz punktów, w których warto zrobić sobie postój.

Inny sposób ustalania trasy

Nawigacja dla kampera bazuje na nieco innym algorytmie, który ustala trasę z uwzględnieniem wcześniej wprowadzonych parametrów pojazdu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że np. trafimy na drogę z ograniczeniem masy własnej pojazdu czy nie będziemy w stanie przejechać pod zbyt nisko zawieszonym wiaduktem kolejowym. To duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu kampera.

Wskazywanie POI dla kamperów

POI dla kamperów znacząco różnią się od tych podawanych kierowcom samochodów osobowych. Oczywiście nawigacja nadal poinformuje nas o restauracjach, zakładach wulkanizacyjnych czy warsztatach mechaniki pojazdowej, natomiast poza tym dowiemy się też, gdzie znajdują się najbliższe kempingi i pola namiotowe, punkty obsługi kamperów, miejsca, w których można uzupełnić wodę czy zlać toaletę chemiczną etc.

Prognoza pogody

Ta funkcja najczęściej wymaga sparowania nawigacji z telefonem lub podłączenia jej do Internetu. Dzięki temu kierowca kampera będzie otrzymywać bieżące informacje pogodowe, co jest o tyle przydatne, że pozwoli np. inaczej zaplanować przejazd czy zawczasu wybrać optymalne miejsce na postój.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie