Mapa tras narciarskich – na co trzeba zwrócić uwagę wybierając trasy dla siebie?

Jerzy Biernacki
28.02.2022

Jeśli jesteś początkującym narciarzem, to jednym z pierwszych wyzwań, jakie przed Tobą stanie, będzie wybranie dla siebie odpowiednich tras do nauki. Po opanowaniu podstaw z instruktorem przyjdzie czas na doskonalenie umiejętności już na własną rękę. Tutaj bardzo ważne jest, aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, czyli zbyt stromą i szybką trasę, ponieważ możesz łatwo zrobić sobie krzywdę. Pomocna będzie mapa tras narciarskich, którą na pewno znajdziesz przy kasach oraz w pobliżu wyciągów danego ośrodka. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę czytając taką mapę.

Oznaczenia tras

To najważniejsza kwestia, od której musisz zacząć przeglądanie mapy tras narciarskich. Oznacza się je kolorami ze względu na stopień trudności. I tak:

  • Trasy niebieskie – są przeznaczone dla początkujących narciarzy, charakteryzują się łagodnym spadkiem, znaczną szerokością, ale też są najbardziej uczęszczane.
  • Trasy czerwone – przeznaczone dla średniozaawansowanych narciarzy. Są wyraźnie trudniejsze i szybsze niż trasy niebieskie. Nie zapuszczaj się na nie, jeśli jeszcze nie opanowałeś dobrze sztuki carvingu.
  • Trasy czarne – zarezerwowane dla doświadczonych narciarzy dysponujących doskonałą techniką. Trasy te często są słabo przygotowane, można natknąć się na nich na lód, muldy, sypki śnieg.

Czy trasa jest oświetlona?

O tym informuje symbol żarówki umieszczony wzdłuż danej trasy. Jeśli go nie znajdziesz, to znaczy, że po zmroku trasa nie jest dostępna dla narciarzy. Wybierając się na jazdy popołudniowe i wieczorne od razu kieruj się w stronę tras ze sztucznym oświetleniem.

Rodzaj wyciągu na danej trasie

Wyciągi dzielimy na orczykowe, krzesełkowe i wagonikowe. W Polsce te ostatnie są rzadkością, dominują orczyki i krzesła. Możesz je łatwo odróżnić po symbolach umieszczonych na mapie tras narciarskich. Dla zupełnie początkujących narciarzy przeznaczone są wyciągi orczykowe, a dla dzieci także taśmowe.

Ośrodki narciarskie czasami stosują dodatkowe oznaczenia przydatne dla narciarzy

Przykładem takiego oznaczenia może być symbol dorosłego i dziecka (wysoka i niska postać), co świadczy o tym, że dana trasa jest przeznaczona dla rodzin z dziećmi, a więc można się spodziewać łagodnego spadku i niskiej prędkości jazdy.

Pamiętaj również, że każda mapa tras narciarskich ma legendę, dlatego jeśli nie rozumiesz jakiegoś oznaczenia, to poszukaj wyjaśnienia w części opisowej mapy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie