Live View: bardzo przydatna funkcja w Mapach Google. Jak ją włączyć?

Krzysztof Jagielski
05.01.2021

Korzystając z Map Google mamy możliwość przełączenia widoku dla nawigacji pieszej ze zwykłej mapy 2D na Live View. Nie wszyscy o tym wiedzą, natomiast ta funkcja okazuje się być bardzo przydatna. Przede wszystkim ułatwia odnalezienie się w obcym mieście czy innym terenie. Live View działa na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości. Po przełączeniu widoku zobaczysz na ekranie telefonu przebieg trasy w świecie rzeczywistym, natomiast klasyczna mapa wyświetli się u dołu ekranu. Jak zatem uruchomić funkcję Live View w Mapach Google?

Kto może korzystać z Live View?

Zacznijmy od tego, że funkcja Live View działa wyłącznie na urządzeniach z systemem operacyjnym Android od wersji 7.0. Dodatkowo sprzęt musi być zgodny z ARKit/ARCore. Na stronie Google dla deweloperów znajdziesz pełną listę urządzeń kompatybilnych z Live View.

Przełączanie widoku na Live View krok po kroku

Pora przejść do konkretów. Oto procedura uruchamiania funkcji Live View w Mapach Google krok po kroku.

Krok 1 – otwórz aplikację Google Maps.

Krok 2 – Wpisz miejsce docelowe w pasku wyszukiwania. Możesz też wskazać je na mapie.

Krok 3 – Wybierz opcję „Trasa Wskazówki dojazdu”.

Krok 4 – W pasku narzędzi (nad mapą) wybierz opcję podróży „Pieszo”.

Krok 5 – U dołu ekranu pojawi się opcja „Włącz Live View”. Kliknij w nią.

Krok 6 – Teraz lokalizacja telefon musi zostać skonfigurowana. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie urządzenia.

Krok 7 – Skieruj aparat telefonu na jakiś budynek lub znak po drugiej stronie ulicy. Nie kieruj go natomiast na drzewa czy ludzi.

Krok 8 – Po rozpoznaniu lokalizacji na ekranie od razu pojawi się trasa z widokiem kamery w Twoim telefonie. To jest właśnie Live View. Telefon zacznie wibrować w momencie, gdy osiągniesz punkt docelowy.

Po pierwszym uruchomieniu funkcji Live View aplikacja poprosi Cię o udostępnienie jej aparatu w telefonie. Musisz się na to zgodzić – w przeciwnym razie nie uda się przełączyć widoku.

To już wszystko. teraz możesz przejść całą trasę korzystając z widoku „na żywo”. Pamiętaj natomiast, że funkcja Live View bardzo szybko pochłania energię, dlatego włączaj ją tylko w razie potrzeby.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie