Lite navigation – nowa funkcja Map Google dla rowerzystów

Piotr Kowalczyk
20.12.2021

Wkrótce Mapy Google zostaną wzbogacone o nową, bardzo przydatną funkcję dla rowerzystów. Chodzi o lite navigation. Ma ona zlikwidować obecne ograniczenia związane z korzystaniem z aplikacji nawigacyjnej, dzięki czemu Google Maps stanie się realną konkurencją dla popularnych apek treningowych.

Na czym polega nowa funkcja?

Lite navigation ma być nie tyle funkcją, co po prostu zmodyfikowaną wersją usługi Google Maps stworzoną z myślą o rowerzystach. Dziś Mapy Google już umożliwiają obliczenie trasy i nawigowanie dla ruchu rowerowego, natomiast problem polega na tym, że aby w pełni z tego skorzystać trzeba mieć cały czas uruchomioną aplikację i najlepiej telefon przed oczami. Nie wszyscy natomiast chcą inwestować w uchwyty na kierownicę. Również niektóre formy aktywności na rowerze (np. trial) wymagają schowania telefonu w bezpiecznym miejscu.

I właśnie z myślą o takich użytkownikach Google udostępni wersję lite navigation. Po wybraniu trasy będziemy mogli wyłączyć nawigację, wygasić ekran, schować telefon np. do plecaka i na bieżąco, np. podczas postojów, sprawdzać poszczególne informacje – przejechany dystans, aktualny prognozowany czas dojazdu do celu, zmianę wysokości nad poziomem morza etc.

Nowa wersja map Google ma zostać udostępniona użytkownikom w ciągu kilku najbliższych miesięcy – amerykański gigant nie podał dokładnej daty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie