Korzystasz z map Google podczas zagranicznych podróży? Uważaj, żeby nie dostać rachunku grozy!

Krzysztof Jagielski
21.05.2024

Mapy Google to nie idealna, ale za to najpopularniejsza aplikacja do nawigacji. Mamy ją zawsze pod ręką i w większości przypadków okazuje się być zupełnie wystarczająca. Jeśli także korzystasz z Google Maps podczas zagranicznych podróży, to lepiej zachowaj czujność, bo może Cię to słono kosztować.

Transmisja danych poza Unią Europejską

Na terenie Unii Europejskiej kierowcy mogą korzystać z darmowego pakietu danych komórkowych w roamingu, który z automatu przyznaje polski operator. Gorzej sytuacja wygląda poza UE. Jeśli np. jedziesz na Bałkany i planujesz przejechać przez Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Macedonię czy Albanię, to lepiej nie korzystaj wtedy z Google Maps.

Rachunek za transmisję danych komórkowych w roamingu poza Unią Europejską może być horrendalny. Stawki potrafią sięgać kilkudziesięciu złotych za 1 MB danych, co po kilku godzinach korzystania z trybu nawigacji „nabije” rachunek opiewający na kilkaset złotych.

Chcąc uniknąć takiego scenariusza po pierwsze: zaopatrz się w kartę SIM z pakietem Internetu lokalnego operatora, a po drugie przygotuj się do podróży, pobierając wcześniej trasę wiodącą przez dany kraj – dzięki temu będziesz mieć nawigację Google Maps w trybie offline.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie