Jak zacząć korzystać z darmowej nawigacji Google Maps?

Piotr Kowalczyk
25.02.2021

Usługa Google Maps została uruchomiona w 2015 roku i dziś należy do najchętniej wybieranych spośród wszystkich narzędzi amerykańskiego giganta. Z aplikacji regularnie korzystają setki milionów kierowców na całym świecie, którym z powodzeniem zastępuje ona inne systemy nawigacyjne. Podstawową zaletą Google Maps jest to, że jest zupełnie darmowa nawigacja (można z niej korzystać także offline po wcześniejszym zapisaniu trasy w pamięci urządzenia). Jak jednak zacząć swoją przygodę z tą aplikacją? Oto poradnik krok po kroku dla zupełnie początkujących.

Krok 1: uruchom aplikację

Jeśli masz telefon z systemem operacyjnym Android, to aplikacja Google Maps jest już na nim zainstalowana. W przeciwnym razie pobierz ją z oficjalnego sklepu Google Play lub App Store (Google Maps działa też na urządzeniach Apple).

Krok 2: wyszukaj miejsce docelowe

W tym celu wpisz jego nazwę czy adres w polu wyszukiwarki. Aplikacja momentalnie ustali, gdzie chcesz się dostać.

Krok 3: wybieramy trasę

W lewym-dolnym rogu ekranu kliknij w „Trasa”. Aplikacja określi czas dojazdu na miejsce oraz zaproponuje kilka alternatywnych tras: najszybszą, najkrótszą i najtańszą (z pominięciem odcinków płatnych).

Krok 4: dodaj przystanek

Jeśli chcesz zatrzymać się gdzieś na trasie, na przykład na nocleg czy zwiedzanie, to kliknij w „Dodaj przystanek” – możesz dodać maksymalnie 10 przystanków. Wówczas aplikacja przeliczy trasę i zaplanuje ją tak, abyś miał możliwość komfortowego zatrzymania się we wskazanych miejscach.

Krok 5: wybierz środek lokomocji

Z aplikacji Google Maps mogą korzystać nie tylko kierowcy. Funkcje nawigacji są dostępne również dla pieszych, osób poruszających się rowerem oraz korzystając z transportu publicznego (np. pociąg, autobus). Wybierz więc, z jakiego środka lokomocji zamierzasz skorzystać.

Krok 6: wybierz ostateczną trasę i podróżuj do celu

Trasa rekomendowana przez Google zawsze jest oznaczona na niebiesko, a alternatywne na szaro. Po kliknięciu w jedną z nich możesz już rozpocząć nawigowanie. Wystarczy, że klikniesz w „Rozpocznij”. 

Uwaga!

Pamiętaj, że do korzystania z funkcji nawigacji w Google Maps konieczne jest włączenie sygnału GPS.

To już wszystko. Od tej pory nawigacja będzie Cię kierować do celu wydając komunikaty głosowe oraz wyświetlając wskazówki graficzne na ekranie urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie