Jak wybrać nawigację do samochodu? Kilka wskazówek

Piotr Kowalczyk
15.04.2020

Wielu osobom wydaje się, że zakup nawigacji do samochodu jest pozbawiony sensu. W końcu funkcję nawigacyjną doskonale spełniają Mapy Google. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na to, aby być stale online (limit danych komórkowych). Poza tym nadal mnóstwo kierowców preferuje nawigację na sporym ekranie, z dużą liczbą funkcji zwiększających komfort i bezpieczeństwo podróży, niezależną od smartfona. Jeśli właśnie jesteś na etapie wyboru nawigacji do samochodu, w naszym poradniku wymienia szczegóły, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Aktualizacje map

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy producent nawigacji zapewnia bezpłatną aktualizację map przez możliwie jak najdłuższy okres. Niektórzy producenci składają deklarację dożywotniego aktualizowania mapy, ale to niestety często świadczy o tym, że sama nawigacja nie grzeszy jakością (jest to wabik na klientów). Takim rozsądnym minimum powinna być natomiast gwarancja bezpłatnej aktualizacji przez 2-3 lata.

Rada

Dodatkowo trzeba sprawdzić, w jaki sposób ta aktualizacja jest dokonywana – czy przez Internet, czy może konieczna będzie wizyta w serwisie.

Wygoda obsługi

Przed zakupem nawigację trzeba – pisząc kolokwialnie – „pomacać”, aby przekonać się, że jej obsługa jest wygodna, szczególnie w czasie jazdy. Pod tym względem, co zaskakujące, wciąż bardzo dobrze wypadają nawigacje z analogowymi przyciskami. Są one łatwiejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze niż sam ekran dotykowy.

Funkcje dodatkowe

Oczywiście oceniamy je pod kątem wyłącznie własnych potrzeb. Nie ma sensu inwestować w drogą nawigację z „bajerami”, jeśli z góry wiadomo, że nie będziemy z nich korzystać. Do kategorii przydatnych funkcji dodatkowych na pewno można natomiast zaliczyć chociażby łączność Wi-Fi, asystenta pasa ruchu czy odtwarzanie filmów i zdjęć (na postoju).

Punkty POI

Wielu kierowców nie zwraca na nie uwagi, a szkoda, bo jeśli nawigacja ma bogatą bazę punktów POI, to można dzięki niej realnie zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo w podróży. Punkty POI to wszelkie miejsca przydatne kierowcy – np. restauracje, stacje benzynowe, serwisy samochodowe, warsztaty wulkanizacyjne etc. Dobrze będzie więc wcześniej sprawdzić, jak szeroką bazę takich punktów oferują poszczególne nawigacje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie