Jak dodać ostrzeżenie o zdarzeniu na drodze w Google Maps?

Piotr Kowalczyk
29.11.2021

Mapy Google już dawno przestały być tylko aplikacją nawigacyjną i do wyszukiwania przydatnych punktów po drodze. Obecnie jest to coraz bardziej rozbudowane narzędzie wspierające kierowców w podróży, między innymi ostrzegające o wypadkach, korkach czy kontrolach prędkości. To zasługa samych podróżnych, którzy dodają takie zdarzenia do map i w ten sposób mogą ostrzec innych użytkowników. Jak to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.

Przydatna funkcja „Dodaj zgłoszenie”

„Dodaj zgłoszenie” to funkcja udostępniona już jakiś czas temu, ale nadal nie wszyscy użytkownicy Map Google wiedzą o jej istnieniu. Można z niej korzystać zarówno w aplikacji na Androida, jak i iOS. Jest ona dostępna wyłącznie w trybie nawigacji, czyli nie znajdziesz jej podczas zwykłego przeglądania map w celu znalezienia jakiegoś punktu – musisz wyznaczyć trasę i rozpocząć nawigowanie.

Warto korzystać z tej funkcji, ponieważ im więcej zgłoszeń przesyłają kierowcy, tym większa będzie wartość usługi dla pozostałych zmotoryzowanych. Powinno to działać na zasadzie wzajemności – Ty uniknąłeś mandatu, bo zostałeś ostrzeżony o fotoradarze, w takim razie daj coś od siebie i ostrzeż społeczność kierowców, że np. na danym odcinku drogi leży powalone drzewo.

Jak dodawać zgłoszenia?

Jest to bardzo proste. Na początek otwórz aplikację, wyznacz trasę i rozpocznij nawigację. Następnie rozwiń dolny panel poprzez przeciągnięcie palcem ku górze – wyświetli Ci się lista opcji, spośród których wybierz „Dodaj zgłoszenie”.

Teraz masz do wyboru listę zdarzeń, które można zgłosić. Są to:

  • Wypadek,
  • Kontrola prędkości,
  • Korek,
  • Roboty drogowe,
  • Zamknięcie pasa,
  • Niesprawny pojazd,
  • Obiekt na drodze.

Wybierz to zdarzenie, którego rzeczywiście byleś świadkiem i zatwierdź wysłanie. Następnie Twoje zgłoszenie zostanie przeanalizowane i jeśli algorytm je potwierdzi, to będzie ono widoczne dla innych użytkowników aplikacji poruszających się tą samą trasą.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie