Jak bezpiecznie korzystać z nawigacji w samochodzie?

Mateusz Rąbalski
19.05.2022

Nawigacja samochodowa to duże ułatwienie w trasie. Problem w tym, że wielu kierowców kompletnie nie wie, jak z niej korzystać – nie tylko na poziomie funkcjonalności, ale też bezpieczeństwa. Stąd biorą się później groźne sytuacje na drogach. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj kilka praktycznych, gotowych do zastosowania wskazówek.

Nie ustawiaj nawigacji w czasie jazdy

To najważniejsza zasada. Nawigację ustawiamy wyłącznie na postoju – wyjątek stanowią modele obsługiwane głosowo. Jeśli musisz coś zmienić, ponieważ pomyliłeś adres czy chcesz podjechać w jeszcze inne miejsce, to zawsze najpierw się zatrzymaj: na poboczu, na parkingu, byle w bezpiecznym miejscu.

Nie wybieraj najkrótszej drogi, jeśli nie znasz terenu

Opcja „najkrótsza” powinna w ogóle nie być brana pod uwagę przez kierowców wybierających się w trasę i jej nieznających. Dlaczego? Ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nawigacja pokieruje Cię dziwnymi drogami lokalnymi, w tym gruntowymi czy nawet prowadzącymi przez las. Uwierz, że nie jest to zbyt komfortowe, gdy jesteś już zmęczony, zapada zmrok, a Ty musisz przebijać się przez drogę, którą na co dzień poruszają się głównie ciągniki rolnicze.

Nie wyciszaj asystenta głosowego

Wiemy, że asystent głosowy potrafi być drażniący, ale z drugiej strony dzięki niemu nie musisz odrywać wzroku od drogi. Jeśli dużo jeździsz z nawigacją, to z czasem nauczysz się bezbłędnie interpretować polecenia asystenta i w ogóle nie będziesz musiał spoglądać na ekran nawigacji.

Zwolnij przed wykonaniem ważnego manewru

Mamy tutaj na myśli zmianę dwóch pasów ruchu czy wybranie odpowiedniego zjazdu z autostrady. Nie są to wcale łatwe manewry, szczególnie dla niedoświadczonych kierowców. Dlatego nawigacja zwykle prezentuje je na całym ekranie. Skup się przed wykonaniem takiego manewru, koniecznie zredukuj prędkość, aby np. w ostatniej chwili nie zajechać komuś drogi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie