Ile Internetu zużywa nawigacja Google Maps?

Andrzej Winnicki
22.06.2023

Google Maps, najpopularniejsza aplikacja do nawigowania na świecie, oferuje funkcję offline. Dzięki niej, po pobraniu danej trasy, możemy cieszyć się podpowiedziami asystenta nawet bez włączonych danych komórkowych w telefonie. Warto natomiast wiedzieć, że działanie aplikacji w trybie online wcale nie zużywa dużo Internetu.

Kwestia kilkudziesięciu megabajtów danych na godzinę

Wiele osób sądzi, że korzystając z trybu nawigacji w Google Maps naraża się na szybkie wyczerpanie limitu danych komórkowych. Jest to mało prawdopodobne, ponieważ w praktyce aplikacja pobiera od kilkunastu do kilkudziesięciu megabajtów danych na godzinę – ta wyższa wartość dotyczy sytuacji, w której korzystamy z ostrzeżeń o ruchu drogowym, wypadkach etc. oraz z funkcji dynamicznego zmieniania trasy w zależności od czasu dojazdu.

Nie jest zatem tak, że nawigacja w trybie online jest rozwiązaniem wyłącznie dla osób dysponujących dużym pakietem danych komórkowych. Możesz śmiało korzystać z Google Maps w podróży, również zagranicą (pamiętając o limitach w roamingu w Unii Europejskiej), co nie powinno istotnie uszczuplić Twojego limitu Internetu mobilnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie