Google Street View z dużą aktualizacją dla Polski

Krzysztof Jagielski
18.05.2015

Mapy Google stają się podstawowym narzędziem do planowania podróży przez Polaków. Jak wynika z badania w ramach projektu „Internet In everyday life” przeprowadzonego w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii, aż 82% z nas korzysta z narzędzia giganta z Mountain View. Rewelacyjne wyniki osiąga również usługa Google Street View, którą wykorzystuje 37% badanych. To narzędzie dynamicznie się w ostatnim czasie rozwija.

Google Street View pomocne przy planowaniu podróży

Nawigacyjne usługi Google są dla większości polskich podróżników niezwykle przydatne. Dla 90% z nas Google Maps jest pod tym względem bardzo pomocne. Jednocześnie coraz chętniej wykorzystujemy również funkcjonalność usługi Google Street View – już blisko połowa badanych sięga po nią przed wyjazdem. Po co?

Głównie chcemy sprawdzić, jak wybrane przez nas miejsce wygląda „na żywo”. Weryfikujemy w ten sposób zapewnienia hotelu czy biura podróży o bliskości plaży i jej wyjątkowym uroku. Chcemy także wiedzieć, jak daleko znajdują się knajpy, sklepy czy przystanki autobusowe. Na podstawie informacji zebranych za pośrednictwem Google Street View możemy podjąć decyzję o wyjeździe w konkretny rejon świata lub ją porzucić.

Google Street View do niedawna było usługą słabo rozwiniętą, ale to się zmienia praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ostatnio firma solidnie zainwestowała w aktualizację danych dotyczących naszego kraju.

Aktualizacja Google Street View

Polska jest coraz lepiej reprezentowana w usłudze firmy z Mountain View, szczególnie po ostatniej aktualizacji. Dotyczy to generalnie wielu miejsc na świecie. Początkowo bowiem GSV zawierało zdjęcia i „wirtualne spacery” jedynie po głównych ulicach największych miast. Z czasem doszły do tego mniejsze miejscowości, a obecnie, w najlepiej zaktualizowanych krajach, możemy wręcz zapuścić się na parków narodowych czy na pustynię.

W ostatniej aktualizacji Google dodało największe atrakcje turystyczne pięciu polskich województw. Firma wykorzystała do tego swój słynny plecak Street View Trakker – pracownik Google niesie na plecach dokładną kamerę, dzięki czemu dociera tam, gdzie samochód nie ma szans dojechać.

W efekcie od kilkunastu dni mamy możliwość odbycia wirtualnego spaceru po Twierdzy Boyen w Giżycku, Wilczym Szańcu, kładce nad jeziorem Niegocin, Mazurskim Parku Atrakcji, Muzeum Budownictwa Ludowego, Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi, Skansenie Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach, Muzeum na Majdanku, Łazienkach Królewskich w Warszawie i kościele Świętego Michała Archanioła w Binarowej.

Do tego przy wykorzystaniu samochodu Google zaktualizowało zdjęcia z wielu polskich miast. Mamy już możliwość obejrzenia nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej czy nowego dworca w Katowicach. Jest to pierwsza tak duża aktualizacja dla naszego kraju od 2012 roku, czyli czasów, gdy w GSV pojawiły się panoramiczne zdjęcia z Polski.

Plany dotyczące rozwoju usługi Google Street View są pasjonujące. Prawdopodobnie w ciągu kilku lat będziemy mieli możliwość nie tylko przeglądania wybranych lokalizacji, ale wręcz odbywania pełnych, wirtualnych wycieczek po danym kraju, bez zacięć i używania myszki. Szkoda, że prawdopodobnie nie doczekamy się komputerowych generatorów uczucia kąpieli w morzu – to by dopiero było coś!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie