Funkcja ekonomicznej trasy w nawigacji – na czym to polega?

Jerzy Biernacki
30.04.2021

W dobrych nawigacjach od dawna można znaleźć bardzo interesującą funkcję. Mowa o wyznaczaniu ekonomicznej trasy przejazdu. Nie wszyscy kierowcy z niej korzystają, nie brakuje też takich, którzy nie do końca wiedzą, o co w tym właściwie chodzi. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku. Dowiedz się, na czym polega funkcja ekonomicznej trasy w nawigacji samochodowej.

Głównie przejazd drogami lokalnymi

Wybierając opcję trasy ekonomicznej przygotuj się na to, że nawigacja nie będzie Cię prowadzić autostradami oraz drogami ekspresowymi. Dlaczego? Ponieważ rozwija się na nich znaczne prędkości, a to oczywiście przekłada się na wyższe zużycie paliwa.

Tutaj priorytetem jest natomiast oszczędzanie benzyny lub oleju napędowego, dlatego trasa w większości będzie wiodła drogami lokalnymi, jednopasmowymi, na których zwyczajowo jeździmy znacznie wolniej. Przez to też czas dojazdu będzie znacznie dłuższy.

Aktualizowanie trasy w zależności od natężenia ruchu

Każda dobra nawigacja powinna na bieżąco dostosowywać trasę do aktualnych warunków drogowych. Jeśli do systemu trafi informacja o np. wypadku czy bardzo dużym natężeniu ruchu na pierwotnie wybranej drodze, to nawigacja zmodyfikuje trasę w taki sposób, abyś nie musiał wlec się za TIR-ami czy męczyć się na wahadłach.

Omijanie korków

Jazda w korku nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem paliwa, dlatego nawigacja powinna zapobiegać wjeżdżaniu w sam środek gigantycznego zatoru. Nawet jeśli trasa wiedzie przez miasto, to nawigacja prawdopodobnie zmodyfikuje przejazd w taki sposób, abyś podróżował drogami osiedlowymi i w ten sposób szybciej wyjechał z korka. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo paliwa, ale jednocześnie nieźle nakręcisz się kierownicą.

Uwzględnianie ukształtowania terenu

Co ciekawe w naprawdę dobrych nawigacjach samochodowych z funkcją ekonomicznej trasy można się spotkać z tym, że sztuczna inteligencja uwzględnia wzniesienia oraz przejazdy przez góry. Jak wiadomo każdy taki podjazd generuje wyższe zużycie paliwa, dlatego jest wielce prawdopodobne, że wyznaczona trasa będzie omijać odcinki górskie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie