Smaki świata: BLINY - Bliny żmudzkie

Jerzy Biernacki
06.11.2015

Tym razem coś z kuchni litewskiej. 
Bliny żmudzkie to bardzo znane i lubiane na Litwie danie z ziemniaków z farszem, które jak sama nazwa wskazuje pochodzi ze Żmudzi. Oczywiście - jak zwykle w przypadku dań regionalnych wersji potrawy i przepisów jest wiele. Poniżej podajemy jeden z nich.
Czas przygotowania: ok. 40 minut
Składniki:
Ciasto:
5-6 dużych ziemniaków,
1 -2 jajka,
kilka łyżek mąki.
Farsz mięsny:
1/2 kg mięsa dowolnego rodzaju 
(najlepiej mieszane: wieprzowe i wołowe, ale może też być drobiowe),
2 cebule,
marchewka, pietruszka, czosnek.
Farsz wegetariański:
grzyby (świeże - ok. 0,5-0,7kg, suszone - 20 dag),
cebula,
przyprawy.

Przygotowanie ciasta i farszu:
Ciasto:
Ziemniaki ugotowane w osolonej wodzie po wystygnięciu rozgniatamy lub przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa. Do tej masy dodajemy jajko lub dwa, trochę mąki i zagniatamy ciasto - ciasto powinno być takie, żeby dało się z niego ulepić placki. Nie należy dodawać zbyt dużo mąki, bo bliny wyjdą twarde. Do ciasta można dodać przyprawy.
Farsz mięsny:
Gotujemy mięso, gdy zmięknie dodajemy marchewkę, pietruszkę, cebulę, czosnek i gotujemy dalej, by powstał rosół. Studzimy, mielimy mięso, dodajemy drobno posiekaną cebulę, mieszamy dokładnie. Farsz lekko podsmażamy na oleju lub maśle. Pod koniec smażenia dodajemy trochę rosołu, aby farsz nie był zbyt suchy. Zamiast przygotowania farszu z gotowanym mięsem, można wykorzystać mięso mielone smażąc je z cebulą, ale wtedy będziemy musieli użyć rosołu z kostki.

Farsz wegetariański:
Grzyby mogą być dowolne - pieczarki, kurki lub mieszanka innych grzybów leśnych. Suszone trzeba wcześniej namoczyć, minimum przez 1 godzinę. Grzybki kroimy i smażymy, następnie dodajemy drobno posiekaną cebulę i dusimy wszystko razem. Farsz jest gotowy, gdy grzyby są miękkie - w zależności od rodzaju grzybów czasy smażenia i duszenia będą różne. Dla pieczarek to: ok. 10 minut smażenia + ok. 15 min. duszenia z cebulką. Sos powstały z duszenia grzybów dodać później np. do sosu śmietanowego.
Przygotowanie blinów:
Z ciasta ziemniaczanego robimy duży placek, o średnicy ok. 7- 8 cm. Kładziemy na niego trochę mięsa i zaklejamy dokładnie, zawijając brzegi do środka lub dodając ciasto na wierzch. Powstaje płaski placek, gruby na około 1,5 cm. Obtoczamy go w mące. Smażymy na gorącym oleju do złotego koloru. Podajemy polane śmietaną lub sosem żmudzkim. Kiedy dołożymy do tego surówkę mamy już gotowe pełne danie obiadowe.
Sos żmudzki:
Tradycyjny żmudzki sos do blinów jest dosyć tłusty. Potrzebna jest słonina lub boczek - najlepiej solony, a nie wędzony, niezbyt chudy. Słoninę lub boczek drobno kroimy, smażymy, aż wytopi się tłuszcz, do tego dodajemy dużo śmietany, mieszamy.

Wersja błyskawiczna
Dla zapracownych podajemy też sposób na wersję błyskawiczną.
Czas przygotowania = spacer do najbliższego supermarketu + kilka minut na usmażenie. Bliny żmudzkie są bowiem czasem dostępne w sklepach w postaci gotowej do smażenia - mrożone, w paczkach ok. 300 gramowych (4 sztuki).
To tytułem informacji. O smaku się nie wypowiadamy - nie próbowaliśmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.