Sezon wakacyjny trwa w pełni, a każdy kto pragnie wypocząć od pracy zaplanował już pewnie swoje wakacje. Wraz z serwisem Trejdoo przygotowaliśmy garść informacji, dzięki którym dowiesz się trochę o tendencjach urlopowych wśród naszych rodaków. Ponadto poznasz odpowiedź na pytania – kto z nas wyjeżdża na wakacje i na jak długo oraz jakie są ulubione cele podróży Polaków w Polsce, a jakie za jej granicami?
Wyjazdy turystyczno-wypoczynkowe są to takie wyjazdy, podczas których korzystamy z miejsc zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania w odwiedzanym miejscu. W artykule pominięto wyjazdy jednodniowe, do których nie odnoszą się badania CBOS-u. Na początku 2013 roku aż 54% Polaków planowało wyjazd za granicę, swoje plany zrealizowało tylko 46% osób. Dlaczego?
Kto wyjeżdża na wakacje… a kto nie?
Analizy przeprowadzone przez CBOS pokazują, że korzystanie z wyjazdów jest ściśle związane z naszym wykształceniem – osoby z wykształceniem wyższym częściej korzystają z możliwości błogiego lenistwa. Nie jest to jednak jedyna grupa lubiąca sezon wakacyjny - 62% osób z wykształceniem średnim, uznająca swój stan materialny za dobry, również skorzystała z należytego wypoczynku. Warto podkreślić, że w grupie osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, nawet wśród tych, którzy są zadowoleni ze swojego stanu materialnego, z wypoczynku poza domem skorzystało tylko 43% osób. Z wyjazdów turystycznych nie korzystają praktycznie w ogóle rolnicy indywidualni i renciści.
Raz a może dwa razy?
W 2012 roku większość osób wyjeżdżających poza miejsce swojego zamieszkania korzystało tylko raz z takiej możliwości, jednak już w 2013 roku ten odsetek zwiększył się prawie dwukrotnie osiągając zaszczytne 58% wszystkich osób wyjeżdżających na wakacje. Jest to ponad ¼ wszystkich dorosłych Polaków. Pozazdrościć możemy osobom, które wypoczywały w zeszłym roku 10 i więcej razy – stanowiąc 4% wszystkich wypoczywających osób. Większość turystów to osoby mieszkające w dużych miastach liczących sobie co najmniej 500 tys. Mieszkańców.
Długoterminowo czy krótkoterminowo?
Jak wynika z badań, najczęściej wyjeżdżamy na 7 dni – zaliczając tym samym nasze wyjazdy do wyjazdów długoterminowych.
Zgodnie w międzynarodową metodologią wyróżniamy dwa rodzaje wyjazdów turystycznych:
- krótkoterminowe trwające od 2-4 dni
- długoterminowe trwające 5 dni i więcej
W 2013 roku jedna trzecia dorosłych Polaków (33%) przynajmniej raz brała udział w wyjeździe długoterminowym , a ponad jedna czwarta (27%) w wyjeździe krótkoterminowym. Analizując kolejne lata, od lat dziewięćdziesiątych coraz częściej wyjeżdżamy na wakacje.
Dokąd wyjeżdżamy?
Niezmiennie od lat najchętniej wypoczywamy w kraju (39% ogółu z 85% wyjeżdżających), jednak 1/5 z nas korzysta z wypoczynku zarówno w granicach kraju jak i poza nimi (18%). Z wyjazdów zagranicznych korzystają najczęściej przedstawiciele kadry kierowniczej, osoby prowadzące własną działalność, specjaliści z wyższym wykształceniem oraz pracownicy administracyjno-biurowi.
Najczęściej wybierane miejsca w naszym pięknym kraju to tereny, na których znajdują się pasma górskie – województwo małopolskie (26%), dolnośląskie (12%) i śląskie (10%). Do szczytowej szóstki wchodzi również województwo pomorskie (19%), zachodniopomorskie (17%) i warmińsko-mazurskie (12%), z których mamy bezpośredni dostęp do morza.
Zagraniczne kurorty
Większość osób podróżujących za granicę wybiera pobliskie kraje europejskie. Numerem jeden od lat są graniczące z nami Niemcy (19% wyjeżdżających). Poza nimi wybieramy często Francję (9%) oraz Czechy (10%). Dużą popularnością cieszą się kraje położone w cieplejszej klimatycznie strefie takie jak Chorwacja (10%), Włochy (10%) czy Hiszpania(9%). W ostatnim roku pojawiła się w rankingu również Turcja (osiągając 10%) i Węgry (7%).
Może zostaniemy w domu?
Na początku 2013 roku aż 54% Polaków planowało wyjazd na wakacje, a swoje plany zrealizowało tylko 46% osób. Dlaczego rezygnujemy z wyjazdów zagranicznych? Najczęstszym powodem jest oczywiście brak środków finansowych (45%). Kolejnymi powodami jest wiek lub stan zdrowia (13%) oraz obowiązki domowe (10%). Część Polaków podaje jako powody do pozostania w domu brak czasu, nie odczuwanie potrzeby wyjazdu i ilość obowiązków zawodowych oraz domowych.
Główna przyczyna pozostawania w domu czyli brak środków finansowych, ściśle wiąże się z deklarowanym poziomem dochodów danego gospodarstwa domowego – dotyka ona osób, u których miesięczny dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 500 zł (65% badanych). Z powodu zdrowia rezygnują osoby najstarsze, mające 65 lat i więcej oraz renciści i emeryci. Obowiązki domowe jako powód rezygnacji z wyjazdu wskazuje 27% grupy.
Biorąc pod uwagę zeszły rok okazuje się, że tylko niespełna połowa dorosłych rodaków (46%) wypoczywała przez co najmniej dwa dni poza domem. Przy czym średnia liczba dni wypoczynkowych tak samo jak w 2012 roku wynosiła w sumie 15 dni. Największą popularnością cieszą się wciąż wyjazdy tygodniowe. W zeszłym roku, tak samo jak w ubiegłych latach, najczęściej wypoczywamy w kraju, za granicę wyjechało tylko 15% z nas, co stanowi 1/3 wszystkich osób wypoczywających co najmniej 2 dni w roku. Najwięcej osób wyjeżdża na urlop do województwa małopolskiego (26% wypoczywających w kraju), korzystając z uroków naszych gór. Turyści zagraniczni najczęściej wybierali kraje takie jak Niemcy (19%). Swoją popularność z każdym rokiem zwiększa również Turcja oraz Węgry, pokazując że nasze chęci „ekspansji” z roku na rok się zwiększają.
Artykuł powstał przy współpracy z internetowym kantorem Trejdoo, który oferuje bezpieczną wymianę walut online, przekazy pieniężne do Polski oraz szereg innych usług płatniczych.
Artykuł Partnera serwisu.