Wigierski Park Narodowy - co warto zobaczyć?

Krzysztof Jagielski
24.09.2021

Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury jest zwiedzanie parków narodowych, których w Polsce nie brakuje. Są one bogate w różnorodne atrakcje, można podziwiać piękne krajobrazy, niezwykłą faunę i florę. Godny polecenia jest między innymi Wigierski Park Narodowy, który jest zlokalizowany na skraju Puszczy Augustowskiej. Na jego terytorium znajduje się wiele jezior, ptaków, ryb i ssaków pod ochroną. Miłośnicy spływów kajakowych będą zachwyceni trasą Czarna Hańcza - park wigierski zapewnia idealne warunki do raftingu. Oczywiście nie brakuje też ciekawych zabytków, obiektów budownictwa ludowego i pamiątek kultury materialnej. Wigierski Park Narodowy to raj dla turystów.

Co ciekawego ma do zaoferowania turystom Wigierski Park Narodowy?

Wigierski Park Narodowy może pochwalić się bogatą fauną. Zamieszkiwany jest przez setki różnych gatunków zwierząt (kręgowców, ptaków, ssaków, płazów, gadów). Wiele z nich jest objętych ochroną, co czyni je jeszcze cenniejszymi. Na szczególną uwagę zasługują wilki, rysie, bobry, gacki brunatne, zające bielaki i gronostaje. Symbolem Wigierskiego Parku Narodowego jest bóbr, stanowi on największe skupisko tych zwierząt w całej Polsce. Działalność bobrów można rozpoznać bardzo szybko, ale ze spotkaniem tych zwierząt będzie już trudniej, bo za dnia pozostają raczej w ukryciu.

Jest wiele sposobów na zwiedzenie Wigierskiego Parku Narodowego, można poruszać się po nim pieszo, samochodem, koleją czy nawet żaglówką. Jest także opcja odbycia podróży helikopterem, co samo w sobie stanowi wspaniałą rozrywkę. Miłośnikom kultury można polecić Muzeum Wigier w Starym Folwarku, gdzie zwiedzanie odbywa się z audiobookiem, dzięki czemu można dowiedzieć się wielu ciekawostek. Budynek muzeum stanowi odrestaurowaną stacją hydrobiologiczną. Wiele atrakcji znajduje się w wiwarium, czyli miejscu pełniącym funkcję sali wystawowej, w której można podziwiać zwierzęta służące dawniej do celów badawczych. Wizytę w muzeum można potraktować jak lekcje z przyrody - pozwala zapoznać się z ekosystemem Wigier.

Atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego

Jedną z atrakcji na terenie Wigierskiego Parku Narodowego jest Pokamedulski Klasztor Wigierski. Za murami znajduje się kościół, wieża zegarowa i eremy pełniące obecnie rolę kwater turystycznych. Na terenie klasztoru przebywał nawet Jan Paweł II - warto zajrzeć zatem do apartamentów papieskich. Sporą popularnością cieszą się mnisie krypty owiane nutką tajemnicy.

Atrakcją jest również Wigierska Kolejka Wąskotorowa, którą można pokonać dziesięciokilometrową trasę przez Puszczę Augustowską. Jest to świetna opcja na zwiedzenie parku, pozwalająca na podziwianie pięknych krajobrazów tego magicznego miejsca. Pierwszym przystankiem jest Binduga, kolejny stanowi Bartny Dół, skąd można podziwiać wyspy Ostrów i Ordów. Na koniec kolejka zatrzymuje się w Kruszniku – Zielonej Karczmie. Jeśli komuś zależy na podziwianiu pięknych widoków, to powinien udać się do Bryzgla, czyli punktu widokowego przy klubie żeglarskim „Kamena”.

Zatrzymać można się w Parkowym Centrum Wypoczynku „Widok”, co będzie świetną opcją dla osób chcących poczuć jeszcze większą bliskość z naturą i doświadczyć czegoś wyjątkowego.

Czego nie można przegapić, będąc w Wigierskim Parku Narodowym?

Wigierski Park Narodowy to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, składają się na niego głównie lasy i jeziora. Możliwe jest zwiedzenie go z poziomu wody, co stanowi ogromną atrakcję. Rejs jachtem robi wrażenie, a jako że Wigry są objęte strefą ciszy, można liczyć na spokój i błogi wypoczynek. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, warto zdecydować się na żeglowanie przez ploso. Jest to najgłębsze miejsce w Wigrach, ma głębokość 73 metrów. Czarna Hańcza zapewnia doskonałe warunki do spływów kajakowych. Godne polecenia są przede wszystkim spływy wielodniowe, ale nie brakuje też wariantów w przypadku krótkiego pobytu w Wigierskim Parku Narodowym. Ciekawą atrakcją są rejsy statkiem z przeszklonym dnem, który nosi nazwę „Leptodora II”.

Jeśli komuś marzy się zwiedzenie Wigierskiego Parku Narodowego z nieco innej perspektywy, to warto zdecydować się na obserwowanie podwodnego życia właśnie przez przeszklenia w dnie statku. Jest też statek papieski, czyli „Tryton”, z pokładu, którego Wigierski Park Narodowy podziwiał sam Jan Paweł II. Wigierski Park Narodowy można zwiedzać też z perspektywy roweru, nie brakuje ciekawych tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Na ścieżkach znajdują się tablice, kładki i punkty widokowe. Cała sieć ścieżek edukacyjnych wiedzie przez najciekawsze tereny Wigierskiego Parku Narodowego. Piękną atrakcją jest Jezioro Gałęziste, które jest schowane w samym środku lasu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie