Walizki podróżne na kółkach - czym kierować się przy wyborze?

Mateusz Rąbalski
27.11.2020

Każdy, kto wybiera się w podróż, potrzebuje wygodnej walizki. Bez znaczenia jest to, czy jest to jednodniowy służbowy wyjazd, czy rodzinne wakacje. Wygoda, pojemność i trwałość walizek podróżnych są priorytetem w każdym przypadku. Jak wybrać najlepszą walizkę dla siebie? Czy walizki na kółkach są najlepszym rozwiązaniem?

Spis treści:

 1. Walizka na kółkach, czy torba?
 2. Rodzaje walizek podróżnych na kółkach
 3. Walizka na 2 czy 4 kółkach?
 4. Elegancka, czy sportowa? Wybierz styl walizki dla siebie!
 5. Jedna walizka, czy komplet?
 6. Podsumowanie

Walizka na kółkach, czy torba?

Mądrze zaplanowana metoda przechowywania rzeczy osobistych w trakcie podróży, jest równie istotna, jak odpowiednie określenie miejsca, w które planuje się jechać. Bez względu na charakter i rodzaj wyjazdu to, w co spakuje się swoje rzeczy, ma wpływ na komfort trasy. Z uwagi na pojemność i trwałość – prym na tej płaszczyźnie wiodą walizki na kółkach. Dlaczego?

Walizka podróżna na kółkach, w odróżnieniu od torby, czy plecaka nie wymagają noszenia. Nowoczesne modele są wyposażone w teleskopowe rączki, które pozwalają na wygodne przemieszczanie się nawet z dużym i ciężkim bagażem i to praktycznie po każdej nawierzchni! Walizki podróżne na kółkach są również bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. Mogą być wykonane z trwałych materiałów na specjalnym stelażu lub z nowoczesnego materiału ABS, a nawet z ultramocnych tworzyw z policarbonu. Taka „obudowa” gwarantuje zdecydowanie lepszą ochronę zawartości walizki niż miękka torba, a także realnie wpływa na wygląd zewnętrzny walizki.

Rodzaje walizek podróżnych na kółkach

Jeszcze do niedawna, walizki były bardzo ciężkie, niepraktyczne i pozbawione kółek. Dla wielu osób, które obecnie podróżują, dźwiganie ciężkiej i nieporęcznej walizki jest nie do zaakceptowania. Od kiedy mocne i trwałe walizki zostały wyposażone w skrętne i ciche kółka – wygoda podróży nabrała zupełnie nowego znaczenia! Współczesne walizki są w porównaniu z torbami i plecakami zdecydowanie lżejsze. Ich pojemne wnętrze jest zwykle podzielone na dwie strefy i dodatkowo wyposażone w wiele praktycznych kieszeni, które umożliwiają dobrą organizację przewożonych rzeczy. Wbudowane w środku zabezpieczenia przytrzymują ułożone w nich ubrania i inne akcesoria, dzięki czemu po otwarciu walizki można spotkać wewnątrz taki sam ład, jaki się zostawiło przez jej zamknięciem.

Walizka na 2 czy 4 kółkach?

Kupując walizki, można znaleźć modele dwukołowe i czterokołowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

 • Walizki dwukołowe są nieco mniej zwrotne. Mogą poruszać się do przodu i do tyłu. Z kolei walizki z czterema kołami są bardziej zwrotne. Kółka umieszczone na ich spodzie kręcą w kierunku 360 stopni, co sprawia, że walizka podąża swobodnie za osobą, która ją prowadzi.
 • Walizki podróżne na kółkach pozwalają na przenoszenie wyjątkowo ciężkich bagaży bez większego wysiłku. Ciężar bagażu przenoszony jest na dwa lub cztery kółka. Czterokołowe walizki są lepszym rozwiązaniem przy transporcie ciężkich rzeczy. Dwukołowe są dedykowane do nieco lżejszego obciążenia.
 • Walizka z czterema kółkami jest bardziej stabilna niż walizka na dwóch kółkach.

Małe kółka walizek podróżnych wytrzymają wiele – chronią je prawa fizyki! Równomiernie rozłożony ciężar walizki przenosi się nie na jedną, ale na wszystkie strony. Pozwala to uniknąć nadmiernego obciążenia tylko jednego kółka i tym samym wydłuża żywotność materiałów, z których zostały wykonane.

Elegancka, czy sportowa? Wybierz styl walizki dla siebie!

Nowoczesne walizki podróżne na kółkach występują w wielu rozmiarach i stylach. Fani sportu mogą wybrać wytrzymałe, sportowe modele z trwałego tworzywa, a młodzież ma do wyboru wiele wzorów i intensywnych, mocnych kolorów obudowy.

Osoby, które podróżują służbowo, z pewnością docenią eleganckie, minimalistyczne modele w stonowanych, neutralnych barwach. Klasyczne walizki na kółkach mogą być wykonane z trwałej, luksusowej skóry, lub mocnego tworzywa ABS. Do takich walizek może dodatkowo dopasować specjalne pokrowce, które zabezpieczają powłokę walizki przed uszkodzeniem w trakcie transportu.

Dużą popularnością, w szczególności przed szczytem sezonu wakacyjnego, cieszą się też uniwersalne, pakowne walizki na kółkach, które bez trudu zmieszczą ubrania i akcesoria całej rodziny. W opcji budżetowej polecane są walizki z tworzywa ABS, wersja droższa będzie wykonana z trwałych, odpornych na zarysowanie włókien policarbonu.

Jedna walizka, czy komplet?

W zależności od częstotliwości i celów podróży warto wybrać rozmiar swojej walizki. Często opłaca się kupować od razu całe zestawy walizek podróżnych na kółkach, a dokładnie:

 • Walizki kabinowe – idealne do samolotu jako bagaż podręczny.
 • Walizki średniej wielkości, które przydadzą się w przypadku wyjazdu na weekend, lub krótkiej podróży służbowej.
 • Walizki XXL doskonałe na długie wakacje, dla całej rodziny.

Nierzadko można trafić na atrakcyjne promocje i kupić w bardzo korzystnej cenie cały zestaw walizek podróżnych. Dobrze jest szukać okazji po zakończeniu sezonu wakacyjnego i tym sposobem zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych taniej! Chociaż istnieją wyjątki, czyli sklepy, które trzymają cały rok dobrą cenę i nie tworzą sztucznych promocji, na przykład lorenbag.pl - sklep internetowy specjalizujący się bagażem podróżnym, ze szczególnym naciskiem na walizki - https://lorenbag.pl/walizki. Dlatego warto mieć to na uwadze i skrupulatnie wybierać bagaż, gdyż zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na coś innego, równie przydatnego w trakcie podróży.

Podsumowanie

Swobodne przemieszczanie się elegancką walizką podróżną na kółkach to zdecydowanie największa zaleta takiego rozwiązania. Przy wyborze walizki zdecyduj o jej rozmiarze, liczbie kółek i powłoce, z której została wykonana. Z uwagi na różnorodną ofertę producentów walizek – każdy może dopasować również jej kolor, wzór i styl do indywidualnych potrzeb i gustu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.