W jakie góry jechać, kiedy zaczynasz przygodę z wędrówkami górskimi?

Mariusz Siwko
29.01.2021
Chodzenie po górach to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, który w niektórych przypadkach może przerodzić się w prawdziwą pasję. Jest to aktywność, która bardzo pozytywnie wpływa zarówno na naszą kondycję i zdrowie fizyczne (jeśli jesteśmy dobrze przygotowani i odpowiednio ubrani), jak i na naszą psychikę. Wędrówki po górach to również świetny sposób na spędzanie czasu wspólnie z przyjaciółmi i rodzinom. Jak zacząć chodzić po górach? W jakie góry wybrać się pierwszy raz?

W jakie góry jechać na pierwszą wędrówkę?

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie zniechęcić się przy pierwszym podejściu, warto wybrać na początek łagodne pasma górskie. Trzeba mierzyć siły na zamiary i nie warto od razu wybierać bardzo ambitnych celów, gdyż łatwo przecenić swoje możliwości. Zaczynając od stosunkowo niskich wzniesień, możemy też ćwiczyć swoją kondycję, dzięki czemu każda kolejna wyprawa będzie dla nas bardziej satysfakcjonująca. To, jaki kierunek obierzemy, zależy również w pewnym stopniu od tego, gdzie mieszkamy i gdzie mamy najbliżej. Atrakcyjne góry i pasma górskie w Polsce wymienia i opisuje blog Podsniezka.pl, ciekawe propozycje znajdą tam wszyscy, którzy chcą rozpocząć swoją górską przygodę.

Dla osób początkujących świetnym wyborem będą góry znajdujące się w Beskidzie Małym oraz Beskidzie Niskim, Górach Sowich oraz Górach Stołowych. Bardzo popularne szlaki to te, wiodące na Pilsko, Tarnicę, Ślężę, czy Śnieżkę.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę w góry?

Podczas wypraw w góry najważniejszy jest odpowiedni strój. Starym i sprawdzonym sposobem jest ubieranie się na cebulkę, tak by w razie potrzeby można było coś zdjąć i nie przeziębić się, ani też nie przegrzać. Nawet jeśli swoją przygodę z górami zaczynamy w upalne lato, to trzeba pamiętać, że pogoda zmienia się tam znacznie szybciej niż np. w mieście i zawsze trzeba mieć dodatkową warstwę odzieży przy sobie, np. w plecaku. Nie można wykluczyć także silnego wiatru lub deszczu, dlatego tak ważne jest, aby mieć ze sobą kurtkę, która nas przed nimi ochroni. Kolejnym elementem stroju są odpowiednie buty w góry. Podczas tego typu wycieczek najbardziej obciążone są nasze nogi, a jeśli pozwolimy, by nasze stopy ucierpiały podczas pierwszych wędrówek, to bardzo szybko zniechęcimy się do kolejnych wypraw. Najlepsze buty do chodzenia po górach to buty trekingowe i jest to coś, w co naprawdę warto zainwestować, jeśli wyprawa po górskim szlaku nie jest jednorazowym pomysłem. Koniecznie należy zabrać ze sobą również nakrycie głowy (niezależnie od pory roku) oraz coś do picia i jedzenia.

O czym trzeba pamiętać, planując wędrówkę po górach?

Przede wszystkim nie wolno bagatelizować siły natury i sama decyzja dotycząca wyjścia w góry powinna być podjęta tylko jeśli panują sprzyjające warunki, a my jesteśmy odpowiednio przygotowani. Koniecznie należy wcześniej sprawdzić trasę i mieć ze sobą mapę. Nawet na teoretycznie prostym szlaku można się zgubić. Jeśli planujemy długi spacer, a dni są już krótsze ze względu na inną porę roku niż lato, to koniecznie trzeba zaopatrzyć się w czołówki.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.