Trasa wycieczki objazdowej w Czarnogórze

Maciej Piwowski
16.03.2022

Jednym z moich ulubionych doświadczeń było podróżowanie po Czarnogórze. Wspaniałe wybrzeże, jak również kultowy port w Kotor, mogą znaleźć się w centrum uwagi na międzynarodowej scenie turystycznej, a wciąż jest wiele do odkrycia.

Jednym z moich ulubionych doświadczeń było podróżowanie po Czarnogórze. Wspaniałe wybrzeże, jak również kultowy port w Kotor, mogą znaleźć się w centrum uwagi na międzynarodowej scenie turystycznej, a wciąż jest wiele do odkrycia.

Jeśli planujesz wycieczkę po Czarnogórze, myślę, że ta recenzja mojego planu podróży po Czarnogórze pomoże Ci zaplanować wyjątkowo niezapomniane wakacje w tym wyjątkowym regionie.

Podstawy: mapa, co warto wiedzieć i o co pytać

Dostać samochód

Nie mogę podkreślić, jak ważne jest wypożyczenie samochodu w Czarnogórze, zarezerwuj samochód z Tara-Car rent a car Podgorica. Wycieczki i transport publiczny są dostępne, ale przyjemność z samodzielnej jazdy, moim zdaniem, to możliwość zatrzymania się, gdy tylko coś odciągnie Cię od rzeczy, co jest tutaj powszechne.

Na wycieczce po Czarnogórze, ze względu na stromy teren, eksploracja była bardzo prosta. Podatki i ubezpieczenie w jedną stronę mogą być drogie podczas podróży po Bałkanach, więc postaraj się mieć samochód w Czarnogórze.

Czy to jest bezpieczne?

Niektórzy ludzie mają mylne wrażenie, że Bałkany to nieokiełznany zachód Europy, co jest dalekie od rzeczywistości. Było to prawdopodobnie jedno z najbezpieczniejszych miejsc, w jakich kiedykolwiek byłem, a powitanie i życzliwość nigdy się nie zachwiały.

Jak się tam dostać

Możesz tam dojechać wynajętym samochodem lub autobusem. Loty są możliwe między Podgoricą a Tivat, gdzie główne linie lotnicze stanu oraz inni przewoźnicy obsługują dwa terminale na różnych końcach kraju. Statki i jednodniowe wycieczki są tutaj powszechne, ale polecam zostać dłużej i dokładnie zbadać okolicę.

Jeśli nie masz dostępu do pojazdu... Jednodniowe wycieczki do miejsc takich jak Durmitor Park są nadal możliwe, a transport zbiorowy ułatwia podróżowanie wzdłuż wybrzeża i do głównych zabytków. Czarnogóra jest o wiele bardziej ugruntowana, niż większość ludzi wydaje się sądzić, a taksówki nie są zbyt drogie.

Porozmawiajmy przez chwilę o pieniądzach

Pomimo tego, że nie jest faktycznym członkiem UE, Czarnogóra akceptuje euro, w przeciwieństwie do większości swoich sąsiadów. To podnosi koszty, aw Budvie napoje mogą być tak samo drogie jak te w większości dużych zachodnich stolic, ale świetny lunch na lądzie może kosztować tylko kilka dolarów, a piękny drewniany domek może kosztować 25 dolarów za 3 osoby w okresie letnim.

Język

Czarnogórski wydaje się być głównym językiem, który jest bardzo podobny do chorwackiego/serbskiego. Na całym wybrzeżu, a także na większości terenów wiejskich, powszechnie używany jest angielski. Zanim przyjdziesz, jak zawsze, naucz się kilku zwrotów na pamięć.

Linia brzegowa i Zatoka Kotor

Podczas podróży po Czarnogórze, kiedy masz samochód w Herceg Novi i mijasz linię północną, wybrzeże Kotoru będzie twoim pierwszym ważnym celem podróży. Ten piękny odcinek wody jest domem dla małych wiosek, ustronnych plaż i terminalu statków w Kotor.

Starożytne miasto Kotor jest prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją turystyczną w regionie. Brukowana aleja, na której znajdują się tysiące kotów, które również mają cały swój pomnik, to świetne miejsce na spędzenie kilku godzin lub więcej, a sceneria ze szczytu góry jest spektakularna.

Tivat ma luksusowy port dalej wzdłuż zatoki i chociaż nie ma tu zbyt wiele, jest to świetne miejsce na przerwę na kawę i ludzi w pobliżu. Do Budva można dojechać drogą wzdłuż wybrzeża. W centrum Budvy znajduje się kilka zatok, w tym kilka sklepów i barów, które sprawiają, że małe uliczki są zatłoczone. Nocą wszyscy przebierają się i tworzą niesamowite środowisko zarówno w starożytnym, jak i nowoczesnym mieście.

Top Hill to piękne miejsce na szczycie góry, a jeśli wybierasz się na większe spotkanie, jest to idealne miejsce na zabawę do rana.

Na wybrzeżu Czarnogóry znajdują się małe zatoczki, stosunkowo opustoszała plaża, zgromadzenia na piasku i małe kapliczki na klifach, do których można popłynąć statkiem wodnym. Należy się spodziewać ciągłych odwiedzin!

Magiczna Północ

Chciałbym wspomnieć o 2 rzeczach. Podczas mojej podróży po Czarnogórze najbardziej przyciągnęły mnie Rezerwat Przyrody Durmitor i rzeka Piva. Kiedy opuścisz brzeg, wyżyny wznoszą się, a autostrady wznoszą się, opadają i mijają jedne z najpiękniejszych zbiorników wodnych, jakie możesz sobie wyobrazić. Będziesz często się zatrzymywał, wędrując po małych społecznościach, aby się nad nimi zastanawiać, jeść, a następnie rzucić okiem na lokalną kulturę.

Wąwozy rzeki Piva i rzeki Tara zapewniają szansę na rafting, spływy kajakowe i po prostu podziwianie scenerii. To jest coś, czego nie zapomnisz w Czarnogórze, ponieważ rozciąga się ona na Bośnię i Hercegowinę.

Stolica i południe

Podgorica to fascynujące małe miasteczko. Na pierwszy rzut oka praktycznie nie da się tego zauważyć. Nie mogę powiedzieć, że zachwycił mnie zużytymi i opuszczonymi liniami kolejowymi i dziwacznym asortymentem centrów handlowych, ale wciągnął nas po dwóch dniach jakimś tajemniczym urokiem.

Rezerwat przyrody „Jeziora Skadarsko” i otaczające go małe miasteczka znajdują się zaledwie 30 minut jazdy od miasta i trzeba je zobaczyć. Od wielokolorowych żaglówek po całkowicie zieloną, okrągłą, elastyczną panoramę, spędzenie co najmniej kilku dni, a następnie skakanie na zwiedzanie, a może na wycieczkę łodzią, to tylko jedno z najmilszych popołudni z dziką przyrodą, jakie kiedykolwiek miałeś.

Końcowe przemyślenia

Podróż po Czarnogórze zapiera dech w piersiach, niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad małymi, bujnymi plażami w “Slansko jezioro”, czy zatrzymujesz się, by podziwiać klasztor zbudowany z tych spektakularnych granitowych skał. Wynajęcie samochodu podczas podróży po Czarnogórze to świetna opcja do rozważenia, jeśli chcesz cieszyć się podróżą.

Author: Ivan Radonjic

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.