Kraków przyciąga miliony turystów rocznie – wśród nich są zarówno grupy zorganizowane, jak i podróżujący na własną rękę. Fascynująca historia, dziesiątki tras turystycznych, niesamowite zabytki i muzea, a do tego niezwykle rozbudowany sektor usług turystycznych – oto, co przyciąga do Krakowa. Nic dziwnego, że w mieście nie brakuje profesjonalnych przewodników. Czy wybierając się do Grodu Kraka, warto wpisać w wyszukiwarkę „przewodnik Kraków”? Jakie miejsca warto zwiedzić z przewodnikiem? Prezentujemy kilka sugestii.
Zdecydowanie polecamy zwiedzanie z przewodnikiem osobom, które są po raz pierwszy w Krakowie i bezwzględnie grupom zorganizowanym. Osoby indywidualne i firmy oferujące usługi z zakresu przewodnik Kraków proponują zazwyczaj nie tylko oprowadzanie po Krakowie, ale służą również radą i pomocą w organizacji zwiedzania i pobytu. Dlaczego nie oszczędzić sobie stresu i wysiłku za niewielkie pieniądze? Zwiedzanie z przewodnikiem przebiega zwykle sprawniej i obfituje w informacje i ciekawostki, których nie znajdziecie Państwo w papierowych wydawnictwach o charakterze przewodnika.
Spacer po Starym Mieście odbywa się zazwyczaj szlakiem tzw. Drogi Królewskiej i obejmuje wszystkie najważniejsze miejsca – od pozostałości murów miejskich, poprzez Rynek z Sukiennicami, Wieżą Ratuszową i kościołem Mariackim, cuda ulic Grodzkiej i Kanoniczej, aż po Wzgórze Wawelskie. Warto wysłuchać, co profesjonalny przewodnik ma nam do powiedzenia na temat np. Ołtarza Wita Stwosza, którego historia i niesamowite walory artystyczne bez wątpienia warte są szerszego omówienia i zapamiętania.
Katedra i Zamek Królewski na Wawelu to miejsca o niezwykle bogatej historii. Także poruszanie się na Wzgórzu Wawelskim (rezerwacja i odbiór biletów, tłumy, kolejki, szeroki wybór tras turystycznych) jest dużo łatwiejsze z pomocą profesjonalnego przewodnika, dzięki któremu nie zgubią się Państwo, zrealizują zwiedzanie w zaplanowanym czasie i zobaczą dokładnie to, co Was najbardziej interesuje.
Niezwykle ciekawym doświadczeniem może być również zwiedzanie Kazimierza z przewodnikiem. Oprowadzanie może być zaplanowane wokół kilku tematów, które przewodnik Państwu przybliży podczas wycieczki. Kazimierz to dziedzictwo chrześcijańskie (Skałka, średniowieczne bazyliki Bożego Ciała i Świętej Katarzyny) oraz żydowskie (kwartał żydowski Kazimierza to jeden z najwspanialszych tego typu zespołów zabytków w Europie – wystarczy wspomnieć, że zachowało się tutaj 7 historycznych synagog!). Poznawanie unikatowych zabytków kultury żydowskiej może być również wstępem do poznania losów Żydów krakowskich w czasie hekatomby II wojny światowej. Pamiętajmy, że to na Kazimierzu Steven Spielberg nakręcił słynną Listę Schindlera. Po zwiedzeniu kwartału żydowskiego przewodnik Kraków zabierze Państwa na Podgórze, gdzie w czasie okupacji funkcjonowało krakowskie getto, pochłaniając tysiące ofiar. Zwieńczeniem zwiedzania jest wizyta w Fabryce Schindlera, o której za chwilę.
Warto jeszcze wspomnieć, że przewodnik po Krakowie może Państwa zabrać również na wyprawę w miejsca wyjątkowe i mniej znane, takie jak choćby Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, organizując przy okazji rejs do Tyńca statkiem po Wiśle. Jeśli chcecie Państwo poznać więcej pomysłowych tras zwiedzania Krakowa, zajrzyjcie koniecznie na stronę: Przewodnik Kraków.
Warto wiedzieć, że wielu przewodników po Krakowie posiada uprawnienia do oprowadzania także po wybranych muzeach, w tym Podziemiach Rynku i Fabryce Schindlera, czyli dwóch ekspozycjach cieszących się największą popularnością wśród turystów (głównie ze względu na świetne scenariusze wystaw i zastosowanie fantastycznych scenografii i efektów multimedialnych stanowiących ciekawą oprawę dla oryginalnych pamiątek przeszłości). Przypomnijmy, że obie placówki są oddziałami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W pierwszej z nich mogą Państwo zobaczyć wystawę „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, na której znaleziska z 5-letnich wykopalisk pod płytą Rynku Głównego zostały wplecione w narrację na temat życia codziennego w średniowiecznym Krakowie i roli, jaką miasto odgrywało w ówczesnej Europie. Usytuowana w budynku dawnej Fabryki „Emalia” ekspozycja „Kraków w czasie okupacji – 1939-1945” prezentuje przejmujący obraz życia i losów mieszkańców w czasie II wojny światowej. Jeśli wybiorą się Państwo na wycieczkę w towarzystwie przewodnika posiadającego uprawnienia do oprowadzania po tych placówkach muzealnych, odpada problem rezerwacji przewodnika wewnętrznego. Obie ekspozycje warto zwiedzić w towarzystwie specjalisty, który nada wycieczce rytm i kierunek, obie są bowiem nie tylko fascynujące, ale również niezwykle rozbudowane i bogate w ciekawe detale.
Artykuł sponsorowany.