Łodzie motorowe: coś więcej niż pasja

Andrzej Winnicki
10.12.2019

Turystyka niejedno ma imię i istnieje wiele sposób na to, aby spełniać swoje podróżnicze marzenia. Jedni robią to wykupując wycieczki zorganizowane, inni wybierają własne auto, jeszcze inni stawiają na wygodne loty. W naszym kraju zauważalnie rośnie też zainteresowanie łodziami motorowymi – do niedawna kojarzonymi z luksusem tylko dla nielicznych. Obecnie na zakup takiej łodzi może sobie pozwolić coraz więcej osób. Zaintrygowany? Sprawdź więc, od czego trzeba zacząć.

Podróżowanie z klasą

Własna łódź motorowa powoli przestaje być synonimem przepychu i próżności. W Zachodniej Europie jest to bardzo popularna inwestycja, którą interesują się nie tylko ludzie majętni, ale też zakochani w wodzie i pragnący spędzać na niej swój wolny czas. Łódź daje ogromne poczucie wolności – i to nie tylko na poziomie metaforycznym.

Po pierwsze: dysponując własną łodzią spędzasz urlop czy weekendy dokładnie tak, jak chcesz. Masz pełną swobodę w zakresie wyboru miejsca podróży, nie musisz rezerwować hoteli, dostosowywać się do rozkładu lotów, martwić korkami na drogach. Po drugie: taka łódź pozwala odkrywać miejsca, do których w żadnym innym wypadku prawdopodobnie byś nie dotarł. Zwiedzanie z perspektywy wody jest fascynujące i otwiera na zupełnie nowe doznania.

Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, iż wodniactwo – a do tej kategorii spokojnie można zaliczyć podróżowanie własną łodzią motorową – jest pasją na całe życie i czym więcej niż zwykłą turystyką. To sposób na poznanie nowych ludzi, tak samo kochających wodę. Nieprzypadkowo środowisko wodniackie jest bardzo zżyte i aktywne chociażby w organizowaniu imprez, targów, pokazów czy wspólnych rejsów.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o aspekcie czysto wizerunkowych. Łodzie motorowe, zwłaszcza te z wyższej półki, nie są zwykłymi środkami transportu. Taka łódź dodaje właścicielowi prestiżu, podkreśla jego status, może być kartą wstępu do świata dużych interesów.

Pierwszy krok, czyli kupujemy łódź motorową

Wybór łodzi motorowej to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Rynkowa oferta jest ogromna. Cieszy to, że bardzo silną pozycję na światowym rynku producentów łodzi motorowych mają polskie firmy. Rodzime przedsiębiorstwa specjalizują się w modelach z wyższej półki, projektowanych na indywidualne zamówienie, przeznaczonych dla najbardziej wymagających klientów.

Zanim zaczniesz się rozglądać za konkretną łodzią musisz wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, a przy tym preferujesz raczej krótkie pobyty na wodzie, ciekawym wyborem może być łódź Gran Turismo 32, dostępna w ofercie firmy Power Boats. Jest to model o sportowym charakterze, zaliczany do kategorii cruiser. Pomimo stosunkowo niewielkich wymiarów (długość całkowita to 9,95 metra, a szerokość wynosi 3,35 metra), łódź jest zaskakująco przestronna – posiada między innymi pełen pokład główny.

Znacznie większym modelem jest jedna z nowości w ofercie Power Boats, czyli Swift Trawler 47. Ta spektakularna łódź jest wspólnym dziełem francuskiej stoczni Beneteatu z Andreani Design. Swift Trawler 47 przede wszystkim zapewnia najwyższy komfort podróżowania, zachwyca eleganckim wnętrzem, znakomitymi materiałami wykończeniowymi oraz funkcjonalnością – oferuje między innymi obszerny flybridge oraz łatwy dostęp do platformy rufowej. Łódź napędzają dwie jednostki o łącznej mocy 850 KM, co w zupełności wystarcza do komfortowego podróżowania na pokładzie tego blisko 15-metrowego modelu.

Wybierając łódź motorową należy się kierować nie tylko ceną, ale też przeznaczeniem konkretnego modelu oraz własnymi preferencjami odnośnie do chociażby planowanych tras i sposobu podróżowania. Tutaj warto zdać się na doświadczenie fachowców, którzy po poznaniu oczekiwań klienta są w stanie wskazać łódź idealnie odpowiadającą jego potrzebom.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.