Morze, góry oraz mazurskie jeziora to najczęściej obierane kierunki podróży w trakcie wakacji lub ferii. W innych okresach turyści preferują natomiast krótkie, parodniowe wycieczki do miast, by poznać ich historię, zwiedzić najpiękniejsze zabytki, a wieczorem odwiedzić modne miejsca imprezowe. Szukasz miasta idealnego na krótki jesienny wyjazd? Spędź aktywny weekend w Łodzi i dowiedz się, czym to miasto przyciąga odwiedzających.
Piękne kamienice pamiętające dawne czasy, kilkusetletnie zabytki przemysłowe i interesująca architektura współczesna – wbrew pozorom nie jest to opis Warszawy lub Krakowa, tylko Łodzi. Chcesz przekonać się, dlaczego warto odwiedzić to miasto? Sieć AccorHotels przygotował a dla Ciebie listę 4 wyjątkowych miejsc, które na pewno zachęcą Cię do odwiedzenia tego wyjątkowego miasta .
Kompleks pałacowo-ogrodowy, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Miasta Łodzi, w XIX i na początku XX wieku służył łódzkiej burżuazji przemysłowej. W budynku należącym niegdyś do przedsiębiorcy Izraela Poznańskiego spotykali się bogaci inwestorzy, organizowano bale i eleganckie, wystawne spotkania. Do dziś pałac Izraela jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w Łodzi. W projekcie budynku widać inspiracje estetyką francuskiego renesansu oraz pełnego przepychu neobaroku. Uważni turyści mogą dostrzec również umieszczone na dachu rzeźby gloryfikujące miejski przemysł.
Obecnie pałac Poznańskiego jest siedzibą miejskiego muzeum, w którym odbywają się stałe wystawy:
Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Miasta Łodzi:
Godziny otwarcia:
wtorek – czwartek: 1200–1600
piątek – niedziela: 1200–1800
Bilety:
normalny: 12 zł
ulgowy: 6 zł
Bezpłatne wejście w środę na wystawy stałe i czasowe.
Zespół fabryk i domów przemysłowych to miejsce, w którym niejeden turysta czuje, jakby przeniósł się sto lat wstecz. Dawne osiedle zbudowane wokół głównej przędzalni bawełny Karola Scheiblera składa się bowiem z kamiennych uliczek, zielonych zaułków i ceglanych mieszkań przerabianych obecnie na nowoczesne lofty. Historia tego miejsca sięga aż XV wieku, kiedy mieściła się tu osada młyńska należąca do proboszcza łódzkiego (stąd nazwa Księży Młyn).
W czasach świetności Księżego Młyna działało tu wiele sklepów (tak zwanych konsumów), szpitale, szkoła, a nawet straż ogniowa. Doskonale zachowana architektura osiedla stała się również tłem filmów Andrzeja Wajdy („Ziemia obiecana”) czy Filipa Bajona („Lepiej być piękną i bogatą”).
Przed spacerem na Księży Młyn
Wejście na teren Księżego Młyna jest otwarte przez całą dobę.
Manufaktura w Łodzi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych galerii handlowych w całej Polsce, a zarazem największe tego typu centrum handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Kompleks budynków z czerwonej cegły, odnowiony w 2006 roku, to pozostałość po dawnej fabryce Izraela Poznańskiego. W budynkach i pomieszczeniach, w których niegdyś działały tkalnie, przędzalnie i magazyny, dziś mieszczą się m.in. znane sklepy odzieżowe.
Bezpośrednio przy Manufakturze (od strony ulicy Ogrodowej) powstało Muzeum Sztuki ms2. Obecnie turyści mogą tu obejrzeć wystawę „Igor Krenz. Sanyofikacja. Cud Reprezentacji”, poświęconą pracom artysty sztuk wizualnych z Katowic.
Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Sztuki
Godziny otwarcia:
wtorek: 1000–1800
środa – niedziela: 1000–1900
Bilety:
normalny: 10 zł
ulgowy: 5 zł
Neorenesansowy pałac należał niegdyś do Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich fabrykantów. Budynek zachwyca nie tylko imponującą bryłą budynku, ale i bogato zdobionym, eklektycznym wnętrzem. Rodzina Scheiblerów sprowadziła bowiem elementy wyposażenia z wielu zagranicznych miast – głównie Berlina, Drezna i Paryża. Gabinet właściciela wyłożono natomiast cenną włoską mozaiką od Antonio Salviatiego.
Obecnie w pałacu działa jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, które posiada zbiory filmów, plakatów, elementów scenografii oraz innych przedmiotów ze świata polskiego kina. Do muzeum należy również jeden z kilku zachowanych na całym świecie fotoplastykonów z XIX wieku. Inne wystawy stałe dostępne dla zwiedzających to m.in.:
Po zwiedzaniu historycznych zabytków Łodzi warto wieczorem wpaść na ulicę Piotrkowską . Poza klimatycznymi restauracjami, barami i kawiarniami w okolicach Piotrkowskiej znajdziesz atrakcyjne miejsca noclegowe, w tym apartamenty do wynajęcia oraz komfortowe hotele. Łódź oferuje bardzo dużo wyjątkowych hoteli, więc każdy przyjezdny znajdzie coś dla siebie. Jednym z ciekawszych miejsc jest Novotel Łodz Centrum – czterogwiazdkowy hotel z centrum fitness i masażami .
Komunikat prasowy