Łódź nie bez powodu nazywana jest stolicą polskiego kina. To w tym mieście powstało pierwsze w Polsce stałe kino, w 1948 r. założono Wyższą Szkołę Filmową, a w okresie PRL-u działała tu największa wytwórnia filmów fabularnych. Z tzw. „Hollyłódź” związani byli najwięksi twórcy polskiego kina, tacy jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Krzysztof Zanussi. Prześledź z nami niezwykłą historię filmowej Łodzi i daj się zaprosić na spacer nie tylko po ulicy Piotrkowskiej.
Atrakcje Łodzi to nie tylko murale czy trasa śladami polskiego włókiennictwa. Miasto w samym centrum Polski ma przede wszystkim bogatą przeszłość związaną z polską kinematografią. Poznaj opowieść o „krajowym Hollywood” i odwiedź miasto, które stoi filmem.
Jeszcze zanim ruszyła Wyższa Szkoła Aktorska, w Łodzi powstawały ośrodki, które sprzyjały rozwojowi kinematografii i wiedzy o filmie. W 1908 r. powstał pierwszy budynek przeznaczony tylko do wyświetlania obrazów. Zaraz po II wojnie światowej – w 1945 r. – w dawnej hali sportowej przy ul. Łąkowej powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych, w której stworzono wiele kultowych obrazów.
Pierwszym krótkometrażowym filmem powstałym w wytwórni był „Wieczór wigilijny”. W 1945 rozpoczęły się zdjęcia do obrazu „Zakazane piosenki” Buczkowskiego, a 8 lat później nakręcono tu pierwszy kolorowy film pt. „Przygoda na Mariensztacie”. Od tego czasu w łódzkiej wytwórni tworzono kilkadziesiąt filmów rocznie, a w latach 60. zaczęto nagrywać filmy telewizyjne. To tu powstały filmy takie jak: „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, „Potop” Jerzego Hoffamana czy „Stawka większa niż życie” Jerzego Morgensterna.
W latach 90. Wytwórnia Filmów Fabularnych przeżywała kryzys, z którego nie udało się już wyjść obronną ręką. Nie pomogło nawet stworzenie na jej miejscu Łódzkiego Centrum Filmowego, które skupiało spółki świadczące usługi na poszczególnych etapach produkcji filmowej. Dziś przy ulicy Łąkowej 29 mieści się hotel, którego część elewacji nawiązuje do kadru filmowego.
Co zobaczysz w Łodzi na szlaku polskiej kinematografii? Obowiązkowym punktem takiej wycieczki jest Pałac Oskara Kona, w którym mieści się rektorat Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Łódzka filmówka, jak często nazywana jest uczelnia, powstała w 1948 r. i stała się symbolem polskiej kinematografii. Dlaczego?
Pierwszym rektorem był słynny twórca teatralny Leon Schiller, następnie – na początku lat 50. – Kazimierz Dejmek. Kształciło się tu wielu wybitnych twórców, m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Jerzy Has czy Jan Jakub Kolski. Wśród aktorów absolwentami PWSFTViT w Łodzi byli m.in.: Janusz Gajos, Jerzy Kamas, Pola Raksa, Zbigniew Zamachowski czy Cezary Pazura. Łódzką filmówkę skończył także wybitny dokumentalista Marcel Łoziński i operator Sławomir Idziak.
Szkoła filmowa w Łodzi znana jest również z licznych festiwali filmowych. W latach 70. obywały się tu Warsztaty Formy Filmowej, a od 1983 r. organizowany jest Festiwal Szkół Teatralnych, na którym można o glądać spektakle dyplomowe studentów PWSFTViT. Od 2003 r. w Łodzi odbywa się także festiwal Łodzią po Wiśle, który stanowi przegląd najlepszych filmów nakręconych przez studentów uczelni.
Szukasz taniego hotelu w Łodzi? Zajrzyj do oferty AccorHotels. Możesz zdecydować się na przykład na niedrogi pobyt w hotelu Ibis Łódź Centrum. Ten 2-gwiazdkowy hotel znajduje się w centrum Łodzi w odległości zaledwie 100 m od ulicy Piotrkowskiej. Wypożyczenie samochodu może więc okazać się zbędne, jeśli jednak chcesz przyjechać do Łodzi autem, w pobliżu hotelu znajduje się parking dla gości.
Zdecydowany? Ruszaj na podbój miasta!
Artykuł sponsorowany