Jak przygotować się na pierwszy rejs żeglarski?

Marek Szydełko
28.07.2021

Wakacje pod żaglami to jeden z najbardziej oryginalnych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Wybranie się w rejs obfituje w wiele nowych wrażeń, a także wyzwań. Nowe warunki mogą okazać się nieraz nieprzewidywalne, dlatego dobrze jest zabrać wszystkie odpowiednie rzeczy. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę i jak powinno wyglądać przygotowanie do rejsu.

Czy profesjonalna odzież żeglarska to konieczny element wyposażenia?

Przeglądając sklepy z wyposażeniem żeglarskim, z pewnością natkniesz się na tzw. sztormiaki, specjalne nieprzemakalne spodnie i wysokie buty. Na pierwszy rejs nie trzeba od razu wyposażać się w każdy element ekwipunku żeglarza, jednak zdecydowanie warto zabrać nieprzemakalną kurtkę. Ochroni ona nie tylko przed niespodziewanym deszczem, lecz także przed falami wdzierającymi na okręt. Oprócz tego nawet jeśli prognoza pogody wskazuje słońce, warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę i buty. Nad akwenami często wieją silne wiatry, a temperatura bywa niższa, więc grubsze ubrania z pewnością się przydadzą.

Zadbaj o odpowiednie obuwie na jachcie

Większość czarterowych jachtów ma podłogę z jasnego drewna. Z tego powodu wymaga się na nich chodzenia w obuwiu na jasnej podeszwie, ponieważ ta ciemna może pozostawić na deskach nieestetyczne rysy. Na co dzień najlepiej mieć na sobie zakryte obuwie sportowe – pokład to nie miejsce na eleganckie kozaki, odkryte sandały czy tym bardziej buty na obcasach. Są one niestabilne, przez co stwarzają zagrożenie upadku na często kołyszącym się kadłubie. Dobrze jest też zabrać buty na zmianę w razie przemoczenia, a najlepiej parę, która nie przepuszcza wody.

Krem z filtrem i czapka – niezbędne akcesoria żeglarskie

Niższe temperatury na wodzie to nie jedyna specyfika wakacji pod żaglami. Trzeba także pamiętać, że na otwartym akwenie słońce potrafi przygrzewać szczególnie mocno, a dookoła nie ma żadnych drzew, ani innych zacienionych miejsc. Zgubą żeglarzy bywa czasami wiatr, który zmniejsza poczucie gorąca i sprawia, że lekceważą oni ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Kończy się to nieraz dotkliwymi oparzeniami, a nawet udarem cieplnym. Z tego powodu na pokładzie powinno się zawsze pamiętać o warstwie kremu z filtrem, a także o nakryciu głowy, które uchronią przed zgubnymi skutkami gorąca.

Weź ze sobą coś do spania

Niektóre jachty oferują pościel w cenie wypożyczenia, inne wymagają dodatkowej opłaty, a na kolejnych w ogóle nie ma tego typu wyposażenia. Niezależnie od tego, co znajduje się w ofercie, dobrze jest mieć ze sobą dodatkowy koc, śpiwór oraz poduszki. Mogą się one przydać podczas wspólnej wieczornej integracji, kiedy noc będzie chłodna. Mogą się też okazać przydatne, kiedy jachtowe wyposażenie będzie niewystarczające w przypadku wyjątkowo niesprzyjających warunków.

Czy na jacht trzeba zabierać własny prowiant?

Jeśli chodzi o jedzenie, to w zasadzie wszystko zależy od oferty, na jaką się zdecydujesz. Często proponowaną opcją podczas zorganizowanych wycieczek po różnych portach jest zwiedzanie portowych miasteczek i możliwość zjedzenia tam posiłku. Jeśli samodzielnie planujesz rejs, wszystko zależy od Ciebie. Warto jednak zawsze zabrać ze sobą jakiś suchy prowiant, który pomoże pokonać głód w nagłych sytuacjach. Dobrze jest mieć ze sobą żywność, która nie zepsuje się bez dostępu do lodówki, a także taką, która przez dłuższy czas będzie się nadawać do spożycia.

Odpowiednia torba żeglarska na pomieszczenie bagażu

Wymieniliśmy już wszystkie najważniejsze elementy ekwipunku i przydałoby się polecić coś, do czego można włożyć wszystko, co trzeba wziąć. Zdecydowanie nie należy pakować się do walizki, ponieważ kółka mogą porysować pokład, a poza tym są one zwyczajnie niepraktyczne. Najlepiej jest wziąć ze sobą sportowy plecak, torbę lub specjalny worek żeglarski. Zaletą tych ostatnich jest ich duża pojemność, a przede wszystkim wodoodporność. Ochrona przed wodą jest niezwykle istotna, ponieważ nikt nie chciałby suszyć całego bagażu po kontakcie torby z wodą.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak przygotować się do rejsu. Nie zapomnij o żadnej z wymienionych rzeczy, a na pewno zaliczysz wycieczkę do udanych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.