Jak odnowić buty narciarskie?

Mateusz Rąbalski
16.02.2017

Wychodząc na stok, zdecydowana większość z nas pragnie pochwalić się nowym, modnym strojem i zadbanym, najlepiej markowym sprzętem narciarskim. Dlatego tak chętnie sięgamy po firmową odzież sportową, wysokiej jakości narty czy firmowe buty narciarskie Nordica. Robimy to nawet wówczas, gdy nasze umiejętności jazdy na nartach lub snowboardzie nie stoją na zbyt wysokim poziomie. Tymczasem odpowiednio dobrany i właściwie konserwowany sprzęt narciarki, z powodzeniem może służyć nam przez wiele kolejnych sezonów. Nie ma najmniejszej potrzeby, by co roku kupować nowe buty, narty czy kurtki. Wystarczy zainwestować w markowy produkt i odpowiednio o niego zadbać. Nawet przy wyjątkowo intensywnej eksploatacji, dobre jakościowo narty czy buty narciarskie Nordica, posłużą nam przez kilka- kilkanaście sezonów. Oczywiście pod warunkiem, że z nich nie wyrośniemy.

Czyszczenie zewnętrznej skorupy butów narciarskich

Porządne buty narciarskie najczęściej wykonane są z twardego tworzywa sztucznego o podwyższonej odporności na uszkodzenia natury mechanicznej. Niestety także na tego typu butach z czasem pojawiają się drobne rysy, w które łatwo wnika brud, psując ogólną estetykę obuwia. Oczywiście drobne rysy nie mają wpływu na przydatność takiego obuwia, w negatywny sposób wpływają jednak na jego wygląd. Niestety porysować można każde buty, również markowe buty narciarskie Nordica. Co zrobić w takiej sytuacji?

Całkowite usunięcie rys bez szlifowania powierzchni butów jest w praktyce niemożliwe. Jeśli jednak są to drobne rysy, zawsze możemy je w jakiś sposób zamaskować. Wystarczy sięgnąć po specjalistyczny środek do czyszczenia plastiku. Takie preparaty czyszczące są ogólnie dostępne i proste w aplikacji – zwykle dostępne są w formie sprayu. Po spryskaniu powierzchni buta, czyścimy ją przy pomocy miękkiej szmatki lub zwykłej szczotki do butów. Po dokładnym oczyszczeniu butów, rysy nie powinny być już tak mocno widoczne. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepszy efekt, możemy sięgnąć po specjalne pasty do renowacji elementów plastikowych. Tego typu past używa się m.in. do renowacji plastikowych zderzaków czy innych elementów plastikowych w samochodach osobowych.

Czyszczenie wnętrza buta narciarskiego

Jeśli zapomnimy o dokładnym osuszeniu wnętrza butów narciarskich po zakończonym sezonie, w przyszłym roku czekać będzie nas niemiła niespodzianka. Źle osuszone buty narciarskie zwyczajnie będą śmierdziały. Na szczęście nawet z tego typu problemem można sobie dość prosto poradzić. Wystarczy sięgnąć po specjalistyczny preparat-odświeżacz do wkładek obuwniczych. Najlepiej wybrać preparat zawierający w swoim składzie jony/drobiny srebra, co hamuje rozwój bakterii i innych drobnoustrojów, które stanowią źródło nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z wnętrza butów. Nieprzyjemnie pachnące wkładki wcześniej warto wyprać w rękach lub pralce automatycznej i dokładnie osuszyć.

Pamiętaj! Nawet najlepsze jakościowo buty narciarskie Nordica wymagają dokładnego osuszenia wnętrza po zakończeniu sezonu narciarskiego. Pamiętaj również o tym, by zapiąć ich klamry, inaczej buty ulegną odkształceniu i w kolejnym sezonie będziesz miał problem z ich dopięciem.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.