Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Krzysztof Jagielski
26.11.2020

Jazda na nartach to jedna z najciekawszych rozrywek związanych z zimą. Powiedzmy sobie szczerze, że śnieg jednoznacznie kojarzy nam się z nartach. Choć warto tutaj zaznaczyć, że nie każdy potrafi jeździć na nartach. Wiele z tych osób chciałoby zdobyć tę umiejętność i zastanawia się, w jaki sposób nauczyć się jeździć na nartach. Rozwiązań jest kilka - jednym z nich jest samodzielna nauka lub wraz ze znajomymi, których mają opanowane podstawy jazdy na nartach. Innym opcją jest szkoła narciarska, w której dowiemy się, jak zdobyć umiejętność jazdy na nartach.

Nauka jazdy na nartach - o czym należy pamiętać?

Przystępując do nauki jazdy na nartach, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jedną z nich jest odpowiednie miejsce. Wiele początkujących osób zbyt szybko stwierdza, że jazda na nartach to prościzna i porywa się na bardzo strome góry. To błąd - należy zacząć od łagodnych gór, dzięki którym na pewno nie zniechęcimy się do dalszej nauki.

Zanim rozpoczniesz naukę jazdy na nartach, pamiętaj, aby zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Naukę jazdy na nartach często rozpoczynają osoby, których kondycja fizyczna wymaga znacznej poprawy, przez co takie osoby często się zniechęcają. Mimo że narty powiozą nas same, to jednak pamiętajmy, że do wdrapania się na górkę niezbędna jest siła nóg i rąk.

Wiele osób próbuje samodzielnie nauczyć się jazdy na nartach, lecz to błąd. Należy skorzystać z pomocy doświadczonych osób - może to być zarówno dobry kolega, jak i instruktor ze szkoły narciarskiej, który powie nam, jak postępować z nartami.

Jednym z najczęstszych błędów podczas nauki jazdy na nartach jest używanie kijków. Należy wiedzieć, że nie powinny ich używać osoby początkujące, gdy stanowią one niemałe niebezpieczeństwo, co wynika z tego, że podczas upadku osoba podpiera się rękoma, a to grozi wbiciem pod brodę kijków zawieszonych na nadgarstkach.

Nauka jazdy na nartach - jak zdobyć tę umiejętność?

Rozpoczynając naukę jazdy na nartach, należy wiedzieć, że pozycja zjazdowa powinna być jak najbardziej swobodna. Powinniśmy unikać usztywnień kręgosłupa. Sprzęt narciarski (narty) powinien być rozstawiony na szerokość bioder (choć zdaniem wielu instruktorów na początku powinny być nawet szerzej rozstawione), kolana muszą być ugięte i skierowane do przodu. Nierzadkim błędem jest to, że wiele osób trzyma ręce przed sobą, a jednak powinny one przylegać do boków ciała, dzięki czemu swobodnie możemy nimi manewrować dla utrzymania równowagi.

Na samym początku narciarze poznają technikę zjazdu pługiem. Jest to bardzo przydatna technika podczas hamowania. Polega ona na tym, że narty są ustawione pod kątem w stosunku do siebie: tyły rozstawione szeroko, dzioby zbliżone do siebie. Co ważne: obie narty powinny być tak samo obciążone, a kolana odpowiednio ugięte i skierowane ku sobie. Aby nabrać prędkości, wystarczy, że wyprostujemy narty poprzez zbliżenie do siebie dziobów nart. Jeśli natomiast będziemy chcieli się zatrzymać, to wystarczy, że zbliżymy do siebie dzioby i rozstawimy tyły. Początkujący narciarze uczą się również jak skręcać na nartach, jazdy w skos stoku (skręt dostokowy) i jazdy równoległej (skręt odstokowy).

Mimo że na samym początku jazda na nartach może wydawać się skomplikowana, to jak możemy powyżej zauważyć - jest zupełnie na odwrót. Wystarczy, że poznamy podstawy narciarstwa, kilka technik i już możemy śmigać na nartach. Warto także zaznaczyć, że wystarczy zaledwie 7 dni, by móc dobrze poruszać się na nartach.

Lekcje nauki jazdy na nartach w szkole narciarskiej

Bez najmniejszych wątpliwości możemy stwierdzić, że nauka jazdy na nartach jest najefektywniejsza w szkołach narciarskich. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, gdyż dzięki niemu na pewno zdobędziemy wszelką niezbędną wiedzę, aby zdobyć umiejętność jazdy na nartach. Wybierając szkołę narciarską, mamy swojego instruktora, który cały czas będzie poświęcał nam uwagę, doradzał, sugerował i po prostu będzie pomagał. Pokaże nam, jak się wszystko odpowiednio reguluje i zapina, a także zapewni nam całkowite bezpieczeństwo. Pierwsze kilka lekcji nauki jazdy na nartach opiera się na dostarczeniu wszystkich podstaw związanych z nartami. Dopiero później przechodzi się do ćwiczeń, w których możemy wykorzystać wszystkie uzyskane informacje.

Szkoła narciarska to najbardziej komfortowe rozwiązanie, gdyż nie musimy się obawiać, że instruktor nie będzie miał do nas cierpliwości. Do szkoły narciarskiej przychodzą osoby, które nie mają żadnego pojęcia o nartach, dlatego też jest to najlepsze miejsce dla początkujących narciarzy.

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki jest koszt nauki jazdy na nartach w szkole narciarskiej. Należy wiedzieć, że jest to uzależnione od kilku czynników. Oczywiście znacznie więcej będziemy musieli wydać, wybierając renomowaną szkołę narciarską, aniżeli taką, która dopiero rozpoczyna swoją działalność. Jednak średnia cena za godzinę nauki jazdy na nartach to około 100 złotych. Pamiętajmy jednak, że szukając szkoły narciarskiej, na pewno natkniemy się na dużo tańsze, jak i droższe oferty, lecz tak jak już wspomnieliśmy - jest to zależne od bardzo wielu kwestii m.in. profesjonalizmu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie