Co warto zobaczyć w Hiszpanii?

Krzysztof Jagielski
25.05.2016

Jeśli za cel swojej podróży chcemy wybrać Hiszpanię, przygotujmy się na mnóstwo niezwykłych wrażeń. Gdziekolwiek bowiem udamy się w tym kraju, napotkamy bądź to oszałamiające swym przepychem i kunsztem zabytki lub dzieła sztuki, bądź też przykłady oryginalnej architektury. Jeśli z kolei szukamy odpoczynku bliżej natury, nie zabraknie tu do wyboru gorących plaż czy zielonych zakątków. Oto kilka miejsc w Hiszpanii, które mogą nas zachwycić i sprawić, że nasz wyjazd będzie niezapomniany.

Sagrada Familia i inne dzieła Gaudiego


Niezwykle oryginalne budowle zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego, które stanowią wyjątkową ozdobę Barcelony, to atrakcje, których nie można ominąć. Najsłynniejsza z nich, świątynia Sagrada Familia, to jeden z najbardziej niekonwencjonalnych kościołów w Europie. Ponieważ jego budowa nie została jeszcze ukończona, patrząc w dół z wieży, możemy przyglądać się postępom prac. Godna obejrzenia jest również Casa Milà, ostatnie sakralne dzieło Gaudiego, które bardziej przypomina rzeźbę niż budynek. Parc Güell, budynek znajdujący się na wzgórzu, zachwyci nas feerią barw ceramiki i postaciami zwierząt, które otaczają ogród – salamandrami, ośmiornicami i rybami. W przeciwieństwie do większości dzieł architektonicznych, prace Gaudiego zachwycają zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy nie interesują się architekturą. Istnieje ku temu jeden powód  - patrząc na nie, czujemy się jak w bajce.

Pałac El Escorial

Znajdujący się 45 kilometrów od Madrytu pałac to zabytek wpisany w 1984 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To potężna budowla, która kiedyś stanowiła miejsce letniego pobytu królów Hiszpanii. Mieści ona takie obiekty jak klasztor, kościół, pałac królewski, mauzoleum, biblioteka i muzeum. To miejsce, w którym znajdują się groby niemal wszystkich władców Hiszpanii. O ogromie tej budowli może świadczyć fakt, iż znajduje się przy niej aż 16 dziedzińców, a jej poszczególne części połączone są korytarzami o długości 16 kilometrów. W kościele, znajdującym się w sercu budowli, znajduje się trzydziestometrowa nastawa ołtarzowa zdobiona jaspisem i czerwonym marmurem. Jej przepych wzbudzi zachwyt każdego, kto będzie miał przyjemność znaleźć się w jej pobliżu.

Campo de Criptana

Jeśli chcemy udać się śladami Don Kichota i zobaczyć na własne oczy wiatraki, z którymi miał walczyć, musimy udać się do kastylijskiego Campo de Criptana. Z 40 czynnych niegdyś wiatraków zachowało się tylko 10, jednak ich malownicze położenie przyciąga co roku wielu turystów. W niektórych z nich znaleźć można jeszcze ślady dawnych urządzeń służących do mielenia zboża. Łagodne, nieco surowe wzgórza są doskonałym miejscem do spacerów.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

Muzeum Guggenheima to zjawisko na skalę światową. Odkąd powstało, przyciąga do siebie tysiące turystów, dzięki czemu miasto notuje ogromne zyski. Stało się ono miejscem, w którym ludzie żyją bardziej wygodnie i dostatnio. Architekt tej niezwykłej budowli użył do jej konstrukcji wapienia i tytanu. Jej kształty sprawiają wrażenie, że to żywa istota wzbijająca się do lotu i żadne fotografie nie są w stanie oddać jej oryginalności. Wewnątrz muzeum odbywają się wystawy sztuki nowoczesnej.
 

Katedra Santiago de Compostela

Katedra to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych już od czasów średniowiecza. Tradycja mówi, iż znajdują się w niej szczątki świętego Jakuba, jednego z dwunastu apostołów. Zbudowana została w celu ich uczczenia. Jest to jeden z zabytków architektury romańskiej i pochodzi z lat 1060 – 1211. Mimo przebudowy w stylu barokowym w późniejszych wiekach, jej wnętrze pozostało najczystszym przykładem stylu romańskiego. Centralnym miejscem świątyni jest niezwykle bogato zdobiona kaplica Capilla Mayor, zbudowana na grobowcu świętego Jakuba. Na wysokim ołtarzu z jaspisu, alabastru i srebra znajduje się drewniana, trzynastowieczna figura Apostoła inkrustowana szlachetnymi kruszcami i klejnotami. Z obu stron do rzeźby prowadzą wąskie schodki, po których pielgrzymi wspinają się, by móc ją ucałować. Szczątki świętego mieszczą się w srebrnej szkatule pod ołtarzem.
 

Białe miasta Andaluzji

Białe miasta zbudowane na urwiskach w południowej Andaluzji to nie tylko zjawiskowy, ale również historyczny skarb Hiszpanii. W zachodniej części Gibraltaru wprost z morza wyrastają góry, a wśród nich kryją się białe domki. Najbardziej spektakularne miasteczko to Arcos de la Frontera, z którego rozciąga się widok na wzgórza porośnięte drzewami oliwnymi, pomarańczowymi i migdałowymi. Uliczki tego miasteczka zapraszają kawiarenkami i sklepikami z lokalnym rękodziełem i prowadzą wprost do zamku Maurów – ogromnej fortyfikacji, której budowa przypuszczalnie rozpoczęła się w VIII w n. e. Region ten jest kolebką flamenco i rasowych koni andaluzyjskich. W Królewskiej Andaluzyjskiej Szkole Sztuki Jeździeckiej zobaczymy spektakl konnego baletu, natomiast oryginalny taniec flamenco obejrzymy w Centro Cultural Flamenco.
 

Plaże Costa del Sol

Najbardziej słoneczne miejsce w Europie, kilometry białego, piaszczystego wybrzeża i ciepła morska woda. Wobec takich atutów nie dziwi fakt, że plaże Costa del Sol stanowią od dawna cel spragnionych słońca Europejczyków, szukających ciepłego miejsca do odpoczynku. Popularność ta początkowo sprawiła, że region Andaluzji został zanadto wyeksploatowany. Jednak obecnie nie tylko proces ten został zatrzymany, ale dodatkowo dba się o czystość plaż czy o powstawanie budowli bardziej przyjaznych środowisku. Możliwość wypoczynku na słonecznych plażach to jednak nie jedyna atrakcja, na jaką możemy się tu skusić. Oprócz niewątpliwej przyjemności relaksu podczas opalania, mamy też do wyboru bardziej aktywne formy wypoczynku. Dla spragnionych morskich wrażeń zbudowano  Puerto Banus, nowoczesny port przystosowany do cumowania jachtów. Z kolei łagodne, zielone wzgórza Nueva Andaluzja to raj dla wielbicieli golfa.

Aby zobaczyć wszystkie wspomniane miejsca można zdecydować się na zakup wycieczki choćby z biura podróży Świat Wypoczynku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie